وسایل مورد نیاز برای کویرگردی 

شاید تجربه‌ی یک کویرنوردی حرفه‌ای وابسته به عواملی چون اطلاعات صحیح در خصوص آن باشد؛ اما مهم‌ترین عاملی که بر کیفیت سفر کویرگردی شما تأثیر می‌گذارد؛ تجهیزات و لوازم مورد نیاز کویرنوردی است. تک به تک این وسایل می‌تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. پس بهتر است قبل از حرکت لوازم مورد نیاز در کویر را لیست کنید و هیچ یک را از قلم نیاندازید!

تجهیزات کویرنوردی علاوه بر ساختن لحظات شیرین در زیبایی بی‌کران بیابان، از شما و جانتان نیز محافظت می‌کند. زیرا اگر آماده نباشید سفر کویرنوردی می‌تواند بسیار خطرناک باشد! همان‌طور که گفتیم صحرای سحرآمیز شما را به سمت خود می‌کشد اما پیش از رهسپار شدن به سمت این مکان زیبا، چک لیست خود را بررسی کنید. در ادامه لیست لوازم کویرنوردی را با هم بررسی می‌کنیم.

وسایل ضروری برای کویر گردی

در این قسمت، تجهیزات ضروری که برای کویرنوردی نیاز دارید را در کنار هم بررسی می‌کنیم. فراموش نکنید حضور لوازم مورد نیاز برای کویر حیاتی است و نبود هر یک می‌تواند سفر کویرنوردی شما را به طور کل مختل کند.

کوله پشتی

قطعاً کوله پشتی یکی از لوازم غیر قابل انکاری است که برای سفر کویر نوردی، حتماً به آن احتیاج پیدا می‌کنید. شما برای حمل لوازم مورد نیازتان قطعاً به یک کوله پشتی مناسب احتیاج پیدا می‌کنید. بهتر است که کوله پشتی انتخابی شما وزن کمی داشته باشد تا حمل آسان‌تری را برایتان به ارمغان آورد و در کنار این مزیت، باید بزرگ و جادار باشد تا تمام لوازم مورد نیاز برای سفر به کویر را در خود جای دهد.

از دیگر نکاتی که بهتر است در هنگام انتخاب کوله پشتی آن را مد نظر قرار دهید، جایی برای قمقمه‌های آب است. از این نظر می‌توانید از کوله پشتی هایی با قابلیت حمل کمل بگ استفاده کنید تا دسترسی آسان‌تری به آب آشامیدنی داشته باشید. همچنین می‌توانید مدل هایی از کوله پشتی را انتخاب کنید که جیب‌های دو طرف آن قابلیت حمل قمقمه‌های آب شما را داشته باشد تا دیگر نیازی نباشد برای هر  بار آب خوردن، کوله پشتی خود را از روی دوشتان بردارید و زیپ آن را باز کنید.

کفش مناسب کویر گردی

راه رفتن روی شن و ماسه‌های بیابان یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست و نداشتن کفش کوهنوردی مناسب میتواند لحظات سفرتان را دردناک کند. می‌دانید که پاها قلب دوم بدن محسوب می‌شوند؛ پس توجه به آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه بهتر است به انتخاب کفش‌هایتان دقت بیشتری داشته باشید اما به یاد داشته باشید که با توجه به برنامه و نوع سفرتان انتخاب کفش نیز متفاوت خواهد بود.

برای مثال با انتخاب کفش کوهنوردی می‌توانید پاهایتان را از گزند حشرات و نیش حیوانات حفظ کنید. هم چنین، پوتین کوهنوردی از نفود شن به داخل پاهایتان جلوگیری می‌کند. این مزیت در دراز مدت نکته قابل توجهی است و از آسیب پاهایتان جلوگیری می‌کند. قطعاً آخرین خواسته‌ای که در کویر دارید، پیاده روی با کفش‌هایی پر از شن است!

اما در کنار این پوتین‌ها، شما شاید به صندل نیز پیدا کنید. این صندل‌ها بسیار سبک و مقاوم هستند و برای راحتی پاهایتان انتخاب مناسبی محسوب می‌شوند. کف و رویه‌ی این صندل ها از پاهای شما محافظت می‌کنند اما توجه داشته باشید باید صندلی انتخاب کنید که متناسب با سایز پاهایتان باشد. قدم زدن در بین تپه‌های شنی لذت متفاوتی دارد. اما توجه داشته باشید که صندل، حفاظت و امنیتی که یک پوتین کوهنوردی برایتان به ارمغان می‌آورد را ندارد.

انتخاب لباس برای سفر کویر گردی

گزینش لباس مناسب یکی از مهم‌ترین کارهایی است که در هنگام سفر به کویر باید انجام دهید. لباس‌های گشاد با رنگ‌های روشن انتخاب خوبی محسوب می‌شوند زیرا می‌دانید که گرمای طاقت فرسای کویر می‌تواند بسیار خطرناک باشد و رنگ‌های تیره گرما را به خودشان جذب می‌کنند پس بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید. لباس‌های تنگ و چسبان نیز گرمای بدن را بیشتر حفظ می‌کنند. پس احتمال ابتلا به گرمازدگی را بیشتر می‌کنند و انتخاب خوبی محسوب نمی‌شوند.

در بین شلوار‌ها، مدل‌هایی که در پایین دمپای خود کش دارند؛ انتخاب مناسب‌تری هستند زیرا  از ورود شن و ماسه یا حیوانات خطرناک به درون لباس شما جلوگیری می‌کنند. در قسمت بالاتنه نیز باید لباس‌هایی را انتخاب کنید که در کنار پوشش مناسب، خنک باشند و از گرمازدگی شما جلوگیری کنند.

البته تمام این انتخاب‌ها نباید مانع شوند که برداشتن لباس گرم را فراموش کنید! می‌دانید که اختلاف دمای روز و شب در کویر بسیار زیاد است پس بهتر است در کنار انتخاب لباس‌های خنک، برای شب‌های کویر نیز پوشش گرمی در نظر بگیرید.

توصیه می کنیم لباس‌هایی را انتخاب کنید که درز های کمتری داشته باشند. زیرا در غیر این صورت تا مدت ها پس از سفر کویرگردی از میان درز‌های لباستان دانه‌های شن و ماسه پیدا می‌کنید.

محافظت از آفتاب در هنگام سفر کویر گردی

یکی از معضلاتی در هنگام سفر به کویر گریبانتان را می‌گیرد آفتاب سوختگی است که می‌تواند مشکلات زیادی را برایتان به وجود آورد. در محیط بیابان خورشید به صورت عمودی بر زمین می‌تابد و چاره رهایی از آن می‌تواند یک سایه بان باشد. اما برای محافظت بیشتر نیاز به ضدآفتاب، عینک آفتابی، کلاه یا دستمال سر دارید.

عینک آفتابی

عینک آفتابی در سفر به کویر مزیت‌های فراوانی دارد. اولین مزیت همان‌طور که از نامش پیداست محافظت از پرتو های مضر نور خورشید است اما در کنار این آیتم، مزیت‌های دیگری هم دارد. عینک آفتابی از چشمان شما در برابر شن و ماسه‌های موجود در هوا محافظت می‌کند. فراموش نکنید که در هر شرایطی باید از چشمان با ارزشمندتان محافظت کنید. خصوصاً در محیط کویر! اگر نیاز دارید عینک مناسبی بخرید میتوانید از طریق بلاگ عینک کوهنوردی انتخاب مناسب تری داشته باشید.

ضد‌آفتاب

برای آن که از پوست صورتتان در مقابل تماس مستقیم نور آفتاب محافظت کنید نیاز به کرم ضد آفتاب دارید. توجه داشته باشید که کرم ضدآفتاب شما باید SPF بالای 30 داشته باشند تا حفاظتی کاملی را برایتان به ارمغان آورند. با کرم ضدآفتاب تمامی پوستی که در مواجه با نور خورشید قرار می‌گیرد را پوشش دهید. فراموش نکنید کرم ضد آفتاب را باید هر چند ساعت تمدید کنید تا تأثیر خود را از دست ندهد.

کلاه و دستمال سر

بدون شک سفر به کویر را بدون کلاه آفتابی آغاز نمی‌کنید. کلاه‌های آفتابی مدل‌های متفاوتی دارند که شما با توجه به نیازتان می‌توانید مدل دلخواهتان را انتخاب کنید. اما به شما پیشنهاد می‌کنیم کلاهی انتخاب کنید که پره های بزرگی داشته باشد تا مراقبت لازم از پوست شما را به عمل آورد. یک کلاه آفتابی مناسب می‌تواند از سردرد‌های ناشی از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری کند. کلاه‌های مخصوص کوهنوردی که حفاظت کامل‌تری دارند، برای سفر کویرنوردی انتخاب مناسب‌تری هستند.

دستمال‌سر‌های کوهنوردی نیز یکی دیگر از پوشش‌هایی هستند که می‌توانند شما را از تابش نور آفتاب حفظ کنند. در کنار این مزیت، به کمک دستمال سر کوهنوردی می‌توانید از ورود شن و غبار به چشمان و دهانتان جلوگیری کنید. نا‌گفته نماند که حضور دستمال گردن کوهنوردی باعث خوشتیپی هر چه بیشتر شما می‌شود. به سایت سیاهکمان سر بزنید تا انواع مدل‌های جذاب دستمال سر را ببینید.

چادر و کیسه خواب

اگر قصد کمپینگ در دل کویر را داشته باشید، قطعاً به یک چادر و کیسه خواب کوهنوردی مناسب با شرایط محیطی و صحراگردی احتیاج پیدا می‌کنید. فراموش نکنید چادر و کیسه خواب محصولات مهمی هستند که برای استراحت بعد از خستگی به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید. پس بهتر است در انتخاب آن‌ها سخت‌گیر باشید.

ساختار یک چادر کوهنوردی مناسب برای سفر به کویر باید به گونه‌ای باشد که از شما در قبال تابش مستقیم آفتاب محافظت کند و ساختار آن به گونه‌ای باشد که با گردش هوای مناسب فضای داخل چادر را مطلوب نگه دارد و هم زمان شما را از سرمای شبانه کویر حفظ کند.

البته برای راحتی بیشتر در هنگام استراحت، نمی‌توان حضور کیسه  خواب را ندیده گرفت! برای انتخاب کیسه خواب در اینجا حرف را به درازا نمی‌کشیم و پیشنهاد می‌کنیم بلاگ خرید کیسه خواب کوهنوردی را مطالعه کنید. البته برای تکمیل تجهیزاتتان در سفر کویرنوردی حتماً زیرانداز و یک پتو مسافرتی به همراه ببرید. مطمئن باشید از قبول پیشنهادات ما پشیمان نخواهید شد!

در آخر بهتر است متذکر شویم اگر تجربه کمپینگ در دل صحرا را ندارید، بهتر است جانتان را به خطر نیاندازید و با اجاره یک اقامتگاه سنتی از استراحت در یک مکان با فرهنگ آن منطقه لذتی دو چندان ببرید!

آب آشامیدنی، گوهری برای کویر گردی

قطعاً مهم‌ترین آیتم در سفر به کویر آب آشامیدنی می‌باشد. در گرمای کویر شما احساس عطش و تشنگی بیشتری را تجربه می‌کنید. در کنار این موضوع، با تعرقی که در حین فعالیت دارید نیاز بیشتری به نوشیدن آب پیدا خواهید کرد. پس اطمینان پیدا کنید که آب آشامیدنی کافی برای تأمین نیاز‌هایتان به همراه دارید. برای به همراه داشتن آب به یک قمقمه نیاز پیدا می‌کنید. البته اگر می‌خواهید دمای آب را در محیط داغ صحرا حفظ کنید، بهتر است از قمقمه‌های فلزی استفاده کنید.

ایمنی سفر در کویر با ماشین مناسب

اگر تا به این قسمت از بلاگ رسیدید و قصد داشتید همین فردا لوازمتان را جمع کنید و سفر کویر گردی خود را شروع کنید لطفاً کمی دست نگه دارید! باید بدانید که با هر ماشینی نمی‌توانید سفر به کویر را آغاز کنید زیرا نه تنها به خودروی شخصی خود آسیب فراوانی می‌زنید؛ بلکه ممکن است جانتان را نیز به خطر بیاندازید.

ماشین‌های شاستی بلند انتخاب خوبی برای سفر به کویر هستند و ماشین‌های آفرود بهترین انتخاب برای سفر کویرگردی محسوب می‌شوند.

اپلیکیشن های موقعیت یابی برای سفر کویرگردی

میدانید که اولین پیشنهاد ما، همراه شدن با گروهی متخصص و با تجربه برای سفر به کویر است. اما اگر قصد دارید با دوستانتان به کویر سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از حرکت از عملکرد برنامه‌های موقعیت‌یاب خود اطمینان حاصل کنید. برنامه‌های گوگل مپ یا Maps.me انتخاب‌های خوبی هستند. برای جزئیات دقیق‌تر لوکیشن می‌توانید از GPS نیز استفاده کنید. در این صورت اگر اتفاقی گم شدید یا مسیر را فراموش کردید، می‌دانید که با کمک این اپلیکیشن‌ها به سلامت به مقصد خواهید رسید.

جعبه کمک های اولیه در کویر گردی

فرقی نمی‌کند لوکیشن سفر شما کجاست، نباید کیف کمک های اولیه را فراموش کنید! می دانید که خطر‌ها در سفر غیر قابل پیش‌بینی هستند. پس با کمک یک جعبه کمک های اولیه می‌توانید از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید. قرص‌های مسکن، کرم‌های گزش حشرات و لوازم پانسمان می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند. اما اگر می‌خواهید جعبه خود را با دقت بیشتری پر کنید ابتدا بلاگ جعبه کمک های اولیه را ملاحظه کنید.

انتخاب صحیح مواد غذایی در سفر کویر گردی

خوراکی‌هایی که برای سفر به کویر انتخاب می‌کنید باید مقوی و انرژی‌زا باشند زیرا فعالیت زیادی در طول روز انجام می‌دهید و با تعریق مواد معدنی بدن را به مرور از دست خواهید داد. شکلات، خرما، آجیل ها و میوه ها از نمونه مواد غذایی عالی هستند که برای سفر به کویر بسیار مناسب می‌باشند. فراموش نکنید از خوراکی‌های شور و عطش زا دوری کنید که بدترین انتخاب برای سفر کویرگردی محسوب می‌شوند.

محافظت از مواد غذایی با سرد کن

می دانید که دمای هوای این منطقه در روز‌ها بسیار بالا می‌رود. پس برای محافظت از مواد غذایی مورد نیازتان باید از یک سرد کن یا کلمن استفاده کنید. البته از حق نگذریم که یک نوشیدنی خنک در سفر گردی می‌تواند بسیار دلچسب باشد!

اهمیت آیینه در سفر به کویر

شاید برایتان عجیب باشد که بین تمام آیتم‌هایی که از آن‌ها نام بردیم آیینه چه جایگاهی دارد! اما باید بدانید آیینه می‌تواند نقش مهمی در سفر کویرگردی شما ایفا کند. اگر در سفر به کویر ناخواسته گم شدید یا مسیر را از یاد بردید یک آیینه کوچک می تواند «به داد شما برسد!»

آیینه پرتو‌های نور خورشید را منعکس می‌کند و افراد از فاصله‌های دور می توانند علامت شما را ببینند و به راحتی شما را پیدا کنند. یعنی یک وسیله کوچک، سبک و ارزان می‌تواند جانتان را بخرد! پس از آن می‌توانید قیافه پیروزمندانه خود را پس از نجات یافتن درون این آینه ببینید و به دلیل خواندن این بلاگ از خود تشکر کنید.

نکات سفر به کویر

سفر کویرنوردی همان اندازه که می‌تواند جذاب هیجان انگیز باشد، ممکن است خطرناک شود! پس بهتر است نکات سفر به کویر را به یاد بسپارید و با کمک آن‌ها، سفر کویرنوردی خود را به بهترین نحو ممکن آغاز کنید و به پایان برسانید و بخواهید بار‌ها و بار‌ها سفر به کویر را تکرار کنید.

گرمازدگی در سفر به کویر

قطعاً یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در سفر به کویر گریبانتان را می‌گیرد گرمازدگی است که باید مراقب آن باشید. گرمازدگی بر اثر تابش بیش از حد نور آفتاب و از دست دادن آب بدن اتفاق می‌افتد. سعی کنید قبل از سفر به کویر  اطلاعات خود را در خصوص گرمازدگی تکمیل کنید تا بتوانید به نحو احسنت از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید. یادتان باشد این مشکل شوخی بردار نیست و ممکن است جانتان را به خطر بیاندازد. پس وسایل ضروری برای کویر نوردی را تهیه کنید و در صورت بروز علائم اولیه گرمازدگی، درمان را شروع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این عارضه کافی است بلاگ گرمازدگی را مطالعه کنید.

حفظ الترولیت‌های بدن در طول کویر گردی

بدن انسان برای عملکرد مناسب در طی فعالیت، نیاز به الکترولیت دارد. در واقع الکترولیت‌ها مجموع مواد معدنی همچون سدیم، پتاسیم، کلراید و بی‌کربنات هستند که زیاد و کم شدن آن‌ها بر بدن تأثیرات زیادی می‌گذارد.

زمانی که در معرض تابش مستقیم آفتاب بیابان هستید شروع به عرق کردن می‌کنید و تعریق بیش از حد موجب دفع مواد معدنی از بدن شما می‌شوند. در نتیجه، سطح الکترولیت بدنتان به شدت کاهش پیدا می‌کند. خصوصاً سطح سدیم بدن که به شدت افت می‌کند و اصطلاحاً به حالت هیپوناتری دچار می‌شوید. برای جلوگیری از این کار پیشنهاد می‌کنیم از داروخانه الکترولایت تهیه کنید تا در مواقع حساس به کمکتان بیاید. می‌توانید از نوشیدنی‌های مخصوص ورزشکاران نیز استفاده کنید. این نوشیدنی‌های مکمل یکی از وسایل ضروری کویر نوردی محسوب می‌شود.

حیات وحش در سفر کویر گردی

کویر حیات وحش عجیبی دارد! از حیواناتی چون شتر که برای انسان فواید زیادی دارند و از گذشته به کمک انسان ها می‌آمد تا حیوانات خطرناکی چون عقرب و مار در این محیط پیدا می‌شوند. شاید دیدن شتر‌ها در سفر کویرنوردی لذت بخش باشد اما دیدن یک عقرب یا مار چیزی نیست که افراد آرزوی آن را داشته باشند! پس بهتر است در خصوص این موجودات اطلاعات کاملی داشته باشید و از بروز خطر از جانب آن‌ها جلوگیری کنید.

شاید درک صحیح از فاصله‌ها در سفر کویرنوردی بسیار دشوار باشد زیرا این فواصل در محیط کویر معمولاً گول زننده است. شاید در فیلم‌های زیادی دیده باشید که در خصوص دیدن سراب در سفر کویر نوردی همیشه تذکر می‌دهند و از شما می‌خواهند محتاط باشید. سراب دیدن فواصل به این معنی است که شما مقصدی را ممکن است در 100 متری خود ببینید اما در حقیقت آن مکان یک کیلومتر با شما فاصله دارد.

با دانستن این نکته می‌توانید از نظر ذهنی خودتان را آماده کنید و لوازم مورد نیاز در کویر همچون آب و غذه را به اندازه کافی به همراه خود ببرید و مصرف آن‌ها را به درستی مدیریت کنید.

توصیه می‌کنیم هنگام پیاده روی در کویر مانند یک فرد مسن قدم بردارید! آرام قدم برداشتن در سفیر کویرنوردی موجب می شود انرژی کمتری بسوزانید. در نتیجه کمتر خسته شده و کمتر عرق می‌کنید. نکته مهم در قدم برداشتن هنگام سفر کویرگردی این است که بدانید هدف شما رسیدن نیست بلکه هدف لذت بردن از محیطی است که در آن قرار دارید!

تنها رفتن به سفر کویرنوردی ایده خوبی به نظر نمی‌رسد. جاده‌های سفر کویرنوردی شباهت‌های زیادی به هم دارند و دیدن سراب و فاصله‌های غیر واقعی نیز کار مسافران را سخت‌تر از قبل می‌کنند. از این رو تنها سفر کردن احتمال گم شدن را به شدت افزایش می‌دهد. پس بهتر است برای سفر به کویر از یک تور مسافرتی حرفه‌ای کمک بگیرید یا به همراه دوستانتان سفر کنید تا هم امنیت بیشتری داشته باشید و هم بیشتر به شما خوش بگذرد. نمی‌دانید شب‌نشینی‌های دسته جمعی در دل کویر چه حس خوبی به شما می‌دهد. پس امتحان کردن آن را از یاد نبرید!

از طرفی حضور یک همراه برای سفر کویرنوردی ضروری است زیرا می‌تواند علائم شما را بررسی کند تا اگر دچار گرمازدگی شدید در همان مراحل اولیه آن را شناسایی کرده و از وخیم شدن حالتان جلوگیری کند.

آمادگی در قبال خطرات اقلیم صحرایی

رگبار‌های تند و شدیدی در محیط اقلیمی این منطقه اتفاق می‌افتد که می‌تواند موجب خطرات زیادی شود. شاید برای شما غیر قابل باور باشد اما احتمال سیل و طوفان‌های شن و ماسه در این منطقه ممکن است جانتان را به خطر بیاندازد. پس بهترین راه برای محافظت از خودتان این است که اقلیم منطقه را چک کنید و از آب و هوای ایده‌آل آن اطمینان حاصل کنید. اما اگر گرفتار طوفان شن شدید، به سمت درختچه‌ها و درخت ها پناه ببرید و مراقب باشید.

خرافات سفر به کویر

شاید در برنامه‌های انیمیشنی یا فیلم ها دیده‌ باشید که برای رفع تشنگی آب داخل کاکتوس می‌خورند. پیشنهاد می‌کنیم این نظریه را هیچ وقت امتحان نکنید! باور کنید خوردن محتویات درون کاکتوس نه تنها شما را از تشنگی نجات نمی دهد، بلکه با دلدرد فراوان و تشنگی بیشتری باید مسیر را ادامه دهید.

بار سفر ببندید!

بعد از خواندن این بلاگ وقت آن رسیده سفر کویرگردی خود را آغاز کنید. سفر به کویر با کسب اطلاعاتی که در دست دارید می تواند بسیار دل‌چسب باشد.

اگر در گذشته تجربه کویرنوردی را داشتید، فک می‌کنید کدام یک از لوازم مورد نیاز برای کویر برای شما مفید‌تر خواهد بود یا به کدام یک از تجهیزات کویرنوردی بیشتر از بقیه نیاز پیدا می‌کنید؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ وسایل مورد نیاز کویرگردی

کویر یکی از مقاصد گردشگری این روزهاست که خیلی هم طرفدار دارد. اما کویر نیز مانند کوهستان یک طبیعت ناب است و تجهیزات خاص خودش را تقاضا می‌کند. اتفاقا چون با کوهستان متفاوت است ممکن است اطلاعات کمتری در مورد تجهیزات آن داشته باشید، به همین دلیل لازم است به خوبی با تجهیزات آن آشنا شوید.

کوله پشتی‌ای که برای کویرگردی انتخاب می‌کنید، بهتر است حجم زیادی داشته باشد تا همه وسایل در آن جا شود، اگر جای حمل کمل بگ داشته باشد بهتر است. تنظیم آب بدن در کویر، بسیار حیاتی است.

هیچ چیزی سخت‌تر از راه رفتن کفشی پر از شن، بر روی شن نیست! پس کفش مناسبی انتخاب کنید. کفش کوهنوردی می‌تواند حتی در کویر به دادتان برسد، زیرا پارچه‌های آن مانع از نفوذ شن می‌شود و حالت تنفسی هم دارند تا از تعریق بی‌مورد جلوگیری شود. گاهی اوقات شاهد استفاده از صندل در کویر هستیم. ممکن است راحت و خنک باشند، اما وجود حشرات و خزندگان در شن‌های کویر، قابل پیش بینی نیست. برای حفظ امنیت بهتر است از پوشیدن صندل خودداری کنید. اگر از محیط مطمئن هستید، صندل‌ها گزینه‌ی بسیار خوبی هستند.

برای اینکه از گرمای طاقت فرسای کویر در امان بمانید، بهتر است لباس‌های گشاد و خنک انتخاب کنید. زیرا لباس‌های گرم و چسبان بیشتر دمای بدن را حفظ می‌کنند و ممکن است منجر به گرمازدگی شود.

البته نباید اخلاف دمای بین شب و روز را از یاد ببرید. پس حتما در شب‌های کویری لباس گرم همراه داشته باشید. توصیه می‌کنند شلوارهایی که دمپای آنها گتر دارد و جذب است بپوشید تا شن و حشره به بدن نفوذ نکند.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، حتما کرم ضدآفتاب و عینک دودی با خود ببرید. استفاده مداوم از آنها را پشت گوش نیاندازید. حتی بهتر است کلاه آفتابی و دستمال سر، نیز همراه داشته باشید. دستمال سر از پشت گردن و گوش‌ها می‌تواند محافظت کند.

برای کمپ در کویر، بهتر است از کیسه خواب تابستانی استفاده کنید که حجم بسیار کمی دارد و دمای کمی را نیز حفظ می‌کند. اما همیشه در انخاب چادر دقت بیشتری داشته باشید، حتما چادرتان پشه بند داشته باشد تا برای تعدیل و تهویه هوا بتوانید درب اصلی را باز بگذارید.

آب آشامیدنی را هیچ کس در سفر به کویر فراموش نمی‌کند. اما اینکه بدانید آب به اندازه کافی ببرید، بحثی جداست! نه تنها آب شرب، بلکه برای شست و شو و مصارف دیگر نیز آب تهیه کنید. کویر مانند کوهستان نیست که امکان وجود آبشار و رودخانه داشته باشد، کویر خشک‌ترین حالت زمین است!

درست است این روزها گوشی‌های هوشمند برنامه‌های مسیریابی دارند. اما اگر منطقه‌ای که کمپ می‌کنید آنتن دهی ضعیفی دارد، توصیه می‌کنم از جی.پی.اس اصلا غافل نشوید. داستان‌های گم شدن در کویر کم نیستند، به این مسائل دقت کنید تا خدای نکرده شما نفر بعدی نباشید!

برای تهیه تمام تجهیزات کمپینگ، شما می‌توانید به فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید. اگر نیاز به مشاوره در امر خرید داشتید، حتما می‌دانید که سیاه کمان این کار را به صورت رایگان انجام می‌دهد.

  1. حسین بهاری ورزنه

    14 اسفند 1402

    با سلام واحترام اینجانب حسین بهاری ورزنه دارای اقامتگاه سنتی به نام عمارت سنتی شاباز ورزنه در شهر کویری ورزنه هستم وآماده همکاری 09132030776-09905047932 varzanehshabaz_tourism اقامتگاه بوم گردی عمارت سنتی شابازورزنه خانه ای با قدمت 90 ساله و متعلق به دوران پهلوی است. این اقامتگاه در سال 1397 پس از مرمت و بازسازی، به بهره برداری رسید. از نظر موقعیت مکانی، اقامتگاه بوم گردی عمارت سنتی شاباز ورزنه در شهر ورزنه و در حد فاصل شهرهای اصفهان و نایین یزد وشیراز قرار دارد. فاصله اقامتگاه شابازتا شهر اصفهان 110 کیلومتر و فاصله آن تا شهر نایین 75کیلومتر می باشد شاید یکی از بهترین اقامتگاها در شهر ورزنه هستیم 8اتاق 8 سرویس بهداشتی ایرانی وفرنگی حیاط بزرگ حوض آب وشاه نشین کل پشت بام آجر فرش برای خوابیدن در پشت بام ورصد ستاره وستاره چینی . ورزنه اولین فلکه بعد از پمپ بنزین (فلکه نماز)خیابان شیخ بهایی بعد از فروشگاه کورش اولین کوچه شهید خیرالهی عمارت سنتی شاباز ورزنه آدرس اینستا https://Instagram.com/varzanehshabaz_tourism shabaz.hostel@gmail.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط