گزارش صعود حسین بهمنیار به ماناسلو

حسین بهمنیار کوهنورد و هیمالیانورد بجنوردی بعد از کشمکش بین دو قله ماناسلو و شیشاپانگما، رهسپار ماناسلو شد. وی قصد داشت برای صعود به قله شیشاپانگما تلاش کند که متأسفانه با توجه به شیوع ویروس کرونا، تبت برای این قله مجوز صادر نکرد و به ناچار مجبور به اعمال تغییرات در روند برنامه خود شد.

در نهایت قله ماناسلو که هشتمین قله مرتفع در دنیاست را برای صعود انتخاب کرد. در بلاگ قبل از روند برنامه وی برای صعود به یکی از این دو قله برای شما گفتیم. اگر تمایل دارید از تمرینات، نحوه آماده سازی و تلاش‌هایی که این کوهنورد عزیز کشورمان برای صعود به قله 8000 متری انجام داده است، بیشتر بدانید، حتماً اینجا کلیک کنید.

امروز 11 شهریور سال 1400، حسین بهمنیار عزیز در مجموعه سیاه کمان حاضر شد و خبر رفتنش به نپال برای صعود به قله ماناسلو را اعلام کرد. او که هم اکنون سرپرست کمیته هیمالیانوردی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران را به عهده دارد؛ اکنون در حال سفر به کشور نپال با هدف صعود به قله ماناسلو است. این کوهنورد پر افتخار کشورمان صعود‌های قابل توجه بسیاری داشته که یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین صعودهای وی، فتح قله دست نیافتنی K2 بدون کسپول اکسیژن و کمک شرپا است.

وی 12 شهریور جمعه، ساعت 5 بامداد از تهران به سمت پایتخت نپال، یعنی شهر کاتماندو پرواز خواهد کرد. برای این هیمالیانورد عزیز آرزوی سلامتی و صعودی ایمن داریم.

با اخبار جدید از صعود این کوهنورد سیاه کمانی در روزهای آینده همراه ما باشید.

شنبه_ 13 شهریور | حسین بهمنیار در کاتماندو

پرواز حسین بهمنیار از تهران به استانبول ترکیه و بعد از یک وقفه چند ساعته به پایتخت نپال، یعنی شهر کاتماندو رسید. ایشان بعد از انجام امور مربوط به ویزا به هتل خواهند رفت و مقدمات اداری صعود را انجام می‌دهند.

یکشنبه_ 14 شهریور | اقامت در هتل

روز دوم اقامت در شهر کاتماندو، همه کوهنوردان در هتل مستقر شده‌اند. با توجه به شرایط کرونا، در این شهر هم پروتکل‌ها و مسائل بهداشتی کاملاً رعایت می‌شود. از همه کوهنوردان دوباره آزمایش PCR گرفته شد و کسانی که واکسن زده بودند در وضعیت بهتری هستند.

دوشنبه_15 شهریور | خرید مواد غذایی و تجهیزات در کاتماندو

از دیشب باران شدیدی در شهر کاتماندو شروع به بارش کرده و تا 10 صبح امروز به وقت نپال ادامه داشت. اکنون هوای این شهر شرجی و نه چندان گرم است. آقای بهمنیار همچنان در شهر کاتماندو نپال هستند و برای خرید مواد غذایی و نجهیزات کوهنوردی روانه بازار این شهر شدند. یک سری از خریدها به دلیل اضافه بار در شهر کاتماندو انجام شد. همچنین برخی از تجهیزات کوهنوردی به دلیل حجم زیادشان در آن‌جا خریداری شد.

یک دلیل دیگر برای خرید تجهیزات از شهر کاتماندو این است که هر ساله کوهنوردان زیادی وارد این شهر شده که از این جهت منطقه‌ای کوهنوردی محسوب می‌شود و به تبع آن تجهیزات از برندهای معتبر و با قیمت ارزان‌تری در دسترس کوهنوردان قرار می‌گیرد. 

حسین بهمنیار، امروز کارهای اداری در ارتباط با صعود به قله ماناسلو را به پایان رساند. این کوهنورد با شرکت Seven Summit برای صعود خود قرارداد بسته است. سون سامیت یک شرکت معتبر کوهنوردی می‌باشد که توسط دیما و 5 برادرش اداره می‌شود. بهمنیار از سال‌های دور با این شرکت کوهنوردی آشنایی دارد. 

ایشان فردا با ماشین به سمت روستای آروگات حرکت می‌کنند که این مسیر چند ساعتی طول می‌کشد و بعد از آن به سمت روستای ساماگون خواهند رفت.

سه شنبه_ 16 شهریور | حرکت به سمت روستای آروگات

امروز سفر زمینی حسین بهمنیار کوهنورد با اراده کشورمان به سمت بیس کمپ قله ماناسلو آغاز شد. تمامی کارهای مربوط به آماده‌سازی و خرید تجهیزات و مواد غذایی انجام گرفت. حسین بهمنیار ساعت 10:30 صبح همراه با سایر کوهنوردان که از کشورهای لهستان، روسیه، اوکراین و هلند هستند، با بدرقه مدیران شرکت سون سامیت، سوار بر یک مینی باس عازم روستای آروگات شدند.

او در ارتباط با این سفر می‌گوید: ” از جاده کوهستانی جنگلی می‌گذشتیم که بسیار شلوغ و در عین حال زیبا بود و به موازات این جاده رودخانه‌ای عظیم و پر خروش جریان داشت. بعد از گذر از این مسیر رویایی به سمت آروگات رفتیم و ساعت 5 بعدازظهر به آروگات در ارتفاع 600 متر رسیدیم.”

حسین بهمنیار درباره یکی از اتفاقات امروز خود این گونه می‌گوید: ” امروز یکی از بهترین روزهای سفرم به نپال است. یک اتفاق جالب دیدن کارلوس سوریا 82 ساله اسپانیایی در شهر کاتماندو بود.

این هیمالیانورد خوش ذوق قصد صعود به 14 قله 8000 متری را دارد و تاکنون توانسته 12 قله را صعود کند. او برای دوازدهمین بار قصد تلاش بر روی قله 8167 متری دائولاگیری را دارد. از کارلوس می‌توان به عنوان سنبل استقامت نام برد که در حقیقت هم شایسته این لقب است. با تمام وجود امیدوارم بتواند بر فراز این قله بایستد و رسالت خود را به اتمام برساند.”

چهارشنبه_17 شهریور | حرکت به سمت روستای ساماگون

حسین بهمنیار امروز همراه با کوهنوردان دیگر با هلی کوپتر از روستای آروگات به سمت روستای ساماگون حرکت کردند. ساماگون روستای کوچکی بر فراز تپه جنگلی و در ارتفاع حدود 3500 متر واقع شده است. این گروه با توجه به شیوع ویروس کرونا ترجیح دادند این مسیر را به جای ماشین و تردد در روستاهای دیگر با هلی کوپتر بروند. منطقه ساماگون فوق العاده زیباست و جنگل‌های انبوهی دارد.

یخچال‌های عظیم سپید در دوردست‌ها از این منطقه کاملاً قابل رویت هستند که نشان از نزدیک بودن به قله ماناسلو باشکوه می‌باشد. آقای بهمنیار قبل از حرکت با هلی کوپتر برای هم‌هوایی بیشتر ترکینگ کردند. بعد از رسیدن به روستای ساماگون هم در چند مسیر متعدد ترکینگ انجام دادند.

از اتفاقات جالب امروز ایشان، دیدن نیرمال پورجا، شرپای افسانه‌ای بود. نیرمال به تازگی قله سرسخت و دست نیافتنی k2 را در زمستان و بدون کپسول اکسیژن برای اولین بار در جهان صعود کرده است. 

جمعه_19 شهریور | استراحت و هم هوایی

امروز روز سوم حضور حسین بهمنیار در روستای ساماگون است و همچنان در یک مهمان‌خانه که نپالی‌ها به آن لوژ می‌گویند، استقرار دارد. او منتظر است که شرکتی که با آن قراداد بسته، یعنی سون سامیت، بارها را به بیس کمپ ماناسلو برساند. هوای منطقه چند روزیست که بارانی و مه آلود است که به همین دلیل، روند رسیدن بار به بیس کمپ ماناسلو به کندی و کمی با تآخیر انجام می‌گیرد.

آقای بهمنیار در این باره می‌گوید: ” همیشه شرایط صعود به قله، به ویژه صعودهای 8000 متری ثابت نیست. چند روزی که در روستای ساماگون سپری می‌کنم، وقت را هدر نداده‌ام. هر روز مشغول ترکینگ در ارتفاعات این روستا هستم. امروز نزدیک به 3 ساعت در ارتفاعات زیبای اطراف ساماگون ترکینگ کردم که هم هوایی بسیار خوبی برای من بود. البته در حین هم هوایی از مناطق فوق‌العاده زیبای این منطقه نیز لذت بردم.

از اتفاقات جالب امروز من، دیدن لاکپا تاشی شرپا، مدیر کمپ سون سامیت (مدیر کمپ اصلی ماناسلو) بود. از آخرین باری که تاشی را ملاقات کردم، تقریباً 10 سال می گذرد و دیدن او بعد از این زمان طولانی مرا بسیار خوشحال کرد. از اتفاقات دیگری که امروز مرا مجذوب خود کرده بود، دیدن کوهنوردیست که هر دو پای خود را از دست داده بود! نمی‌دانستم مقصد او کجاست و کدام قله را می‌خواهد فتح کند، اما دیدن عزم و اراده او، نور امید را دل من روشن‌تر کرد.”

حسین بهمنیار کوهنورد سیاه‌کمانی در ادامه گفت: “یکی از ویژگی‌های بارز این روستا که همه کوهنوردان و هیمالیانوردان را مجذوب خود می‌کند، وجود مردمانی مهربان، خون گرم و زحمتکش است. اگرچه از نظر مالی مردمان فقیری هستند، اما دلشان به وسعت کوه‌های اطرافشان است و با همه هیمالیانوردانی که مهمانشان هستند با روی گشاده و لبخند استقبال می‌کنند. این روستا زنانی دارد که پا به پای مردان به حمل بارهای سنگین مشغول‌اند و دوشادوش همسران و پسران خود کار می‌کنند.” 

پیش بینی می‌شود با توجه به شرایط آب و هوایی و استقرار در این منطقه، حسین بهمنیار کوهنورد عزیز کشورمان، احتمالاً فردا هم در این روستا اقامت داشته باشند.

سه شنبه_23 شهریور | حرکت از بیس کمپ به کمپ 1

حسین بهمنیار کوهنورد سیاه کمانی بعد از چند روز دور بودن از اینترنت و دنیای مجازی، موفق شد با پرداخت مبلغ 5 میلیون تومان اینترنت خریداری کند!

او از حضورش در کمپ اصلی ماناسلو، خبر داد. بهمنیار برای بارگذاری لوازم و تجهیزات خود راهی کمپ 1 ماناسلو شد. در چند روز گذشته به دلیل شرایط نامساعد هوا و بارش سنگین برف روند بارگذاری برای کوهنوردان به سختی انجام می‌شود.

بهمنیار می‌گوید: ” در کمپ 1 چادرم را بارگذاری کردم و بخشی از بار خود را به این کمپ انتقال دادم. به دلیل بارش شدید برفی که می‌بارید، روند نصب چادر سخت شده بود و به همین خاطر محبور شدم حجم زیادی از برف را برای نصب چادر جابه جا کنم. خوشبختانه توانستم روند بارگذاری تجهیزات را به خوبی انجام دهم. بعد از بارگذاری، مجدد به کمپ اصلی ماناسلو برگشتم.”

چهارشنبه_24 شهریور | برگزاری مراسم پوجا در بیس کمپ

بهمنیار امروز در بیس کمپ ماناسلو حضور دارد. بعد از 20 ساعت بارش پی در پی باران و برف، امروز و فردا هم بارش ادامه خواهد داشت. در این فرصت به وجود آمده حضور کوهنوردان در بیس کمپ، مراسم سنتی پوچا برگزار شد. پوچا مراسمی است که توسط بودایی‌ها قبل از صعود هیمالیانوردان به قله‌های 8000 متری به نیت سلامتی، صعودی ایمن و محافظت از کوهنوردان توسط رهبران بودا انجام می‌گیرد.

34 کوهنورد از نقاط مختلف جهان در بیس کمپ ماناسلو حضور دارند. طبق پیش بینی‌های انجام شده، احتمال می‌رود حسین بهمنیار امروز و فردا هم در کمپ اقامت داشته باشد. به گفته ایشان با توجه به شرایط جوی احتمالاً پس فردا، 26 شهریور مرحله دوم هم هوایی تا کمپ 3 را آغاز خواهند کرد.

سه شنبه_ 30 شهریور | اتمام بارگذاری تا کمپ 3 ماناسلو

26 شهریور، حسین بهمنیار در یک هوای مه آلود و بارانی، روانه کمپ یک شد. روز بعد برای بارگذاری تجهیزات به کمپ دو رفت و بعد از اتمام بارگذاری مجدداً به کمپ یک بازگشت. 28 شهریور نیز برای بارگذاری تا ارتفاع 6800 متر عازم کمپ سه شدند. نهایتاً با پایان مرحله هم هوایی و بارگذاری تجهیزات، روز سه شنبه 30 شهریور به بیس کمپ ماناسلو بازگشت.

بعد از پایان بارگذاری، کوهنوردان در روزهای آتی با ایجاد یک پنجره هوایی خوب برای صعود نهایی به قله آماده خواهند شد. یک تیم شرپا 6 نفره هم برای انجام ثابت گذاری تا قله راهی ارتفاعات این منطقه شده اند. پیش بینی می شود پنجشنبه اول مهر ماه تا جمعه دوم مهر، مرحله نهایی صعود توسط هیمالیانوردان آغاز شود.

هم اکنون 7 نفر ایرانی در بیس کمپ ماناسلو حضور دارند و همگی آن ها در انتظار باز شدن پنجره هوایی مناسب برای صعود هستند.

پنجشنبه_ 1 مهر | صعود شرپاها به قله ماناسلو

تیم شرپای 6 نفره که برای ثابت گذاری‌ها از بیس کمپ عازم ارتفاعات ماناسلو شدند، ساعت 21:45 بر فراز این قله ایستادند. بهمنیار می‌گوید: “هنگامی که سرپرست شرپاها در حال برقراری ارتباط با تاشی شرپا (مدیر بیس کمپ ماناسلو) بود، من نیز در کنار وی بودم که خبر رسیدن آن‌ها به قله اعلام شد. با رسیدن شرپاها بر فراز ماناسلو و اتمام ثابت گذاری‌ها، من نیز طبق پیش بینی‌های انجام شده در روز شنبه تاریخ 3 مهر ماه صعود نهایی خود به سمت قله را آغاز می‌کنم.

شنبه_ 3 مهر | حرکت به سمت قله برای صعود نهایی

حسین بهمنیار امروز ساعت 10:20 صبح به سمت کمپ یک ماناسلو حرکت خواهد کرد. پس از حضور در این کمپ و استراحت، فردا عازم کمپ 2 خواهد شد. برنامه روز دوشنبه نیز حضور در کمپ 3 است. دوشنبه شب از کمپ سه به سمت قله صعود خواهد کرد. طبق برنامه ریزی‌های انجام شده سه شنبه شب، حسین بهمنیار کوهنورد کشورمان برفراز قله ماناسلو خواهد ایستاد.

سه شنبه_6 مهر | صعود نهایی به قله ماناسلو

طبق برنامه ریزی‌های انجام شده برای صعود نهایی به قله ماناسلو، حسین بهمنیار کوهنورد سیاه‌کمانی روز سه شنبه ساعت 13:45 به وقت محلی، توانست بر بلندای کوه ارواح بایستد. او صعود به قله ماناسلو را بدون کپسول اکسیژن، کمک شرپا و به تنهایی انجام داد. 

اما در این بین خبر صعود او از سمت شرکتی که این صعود را برگزار کرده بود، یعنی سون سامیت، در هیچ خبرگزاری منتشر نشد. با پیگیری‌هایی که از سمت مجموعه سیاه‌کمان و برقراری ارتباط با شرکت سون سامیت انجام شد، سرانجام روز پنجشنبه این شرکت خبر صعود حسین بهمنیار و افسانه حسامی فرد را منتشر و نام آن‌ها را به لیست اسامی فاتحان ماناسلو اضافه کرد. 

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط