تکنیک‌های بک پکینگ یا کوله گردی

بک پکینگ یک واژه انگلیسی است که همچون واژه‌های هایکینگ و ترکینگ در بین طبیعت دوستان جا افتاده و به معنای سفر با کوله پشتی محسوب می‌شود. اما اگر می‌خواهید از کلمه‌ای فارسی معادل آن استفاده کنید، به آن کوله گردی می‌گویند. اگر بخواهیم این سبک از سفر کردن را برایتان واضح‌تر بیان کنیم باید بگوئیم بک پکینگ ترکیبی از کمپینگ و هایکینگ است.

وقتی تصمیم به شروع یک سفر بک پکینگ را می‌گیرید، شما فردی هستید که قصد پیاده روی دارید در حالی که تمام لوازم مورد‌نیازتان درون کوله پشتی شماست. البته مدت این سفر واضح و مشخص نیست و  همه‌ی این موارد به خودتان وانتخاب‌هایتان بستگی دارد.

خوب تمام کوله گرد ها با تجربه‌های مختلفی که به دست می‌آورند سفر‌های بعدی خود را ساده‌تر، راحت‌تر و در نهایت ایمن‌تر از قبل تجربه می‌کنند. بدین ترتیب قوانین و اصولی برای این نوع سفر با تجربه‌های فراوان به دست آمده که می‌تواند برای کوله گردان آماتور راهنمای خوبی باشد. در این بلاگ شما را با این اصول و تکنیک‌ها آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مزایای کوله گردی یا بکپکینگ چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا بعضی افراد سختی سفر با یک کوله پشتی را به جان می‌خرند و برای ادامه اینگونه سفر‌ها تا چه حد مشتاقند؟

در این قسمت می‌خواهیم به مزایای کوله گردی اشاره کنیم که شاید تا به الان به آن توجه نکرده بودید. بک پکینگ یکی از بهترین روش‌های ممکن برای کم کردن هزینه‌های سرسام‌آور سفرهای شماست. علاوه بر آن، سفر‌های بک پکینگ مناسب افرادی است که سعی بر ارتباط با افراد محلی دارند و از کسب اطلاعات و تجربه های جدید لذت می برند. به همین دلیل است که کوله گردی بسیار مورد استقبال جوان‌های طبیعت گرد قرار گرفته است. شما با حفظ سرمایه خود می‌توانید سفر‌های بیشتری برنامه‌ریزی کنیم و از زیبایی‌های دنیا لذت ببرید.

 علاوه بر این موارد باید بگوئیم هیجان بالای این سفر بسیار لذت بخش خواهد بود. هر روز در کوله گردی یک تجربه جدید برای شما محسوب می‌شود. بک پکینگ مانند سفرهای کسل‌کننده قبلی نیست و هر ثانیه در کوله گردی پر از سورپرایز است. در واقع کوله گردی می‌تواند یک درس زندگی باشد و زندگی اجتماعی و تعاملات شما را از این رو به اون رو کند!

پس شما در این سفر یک روی دیگر از شخصیتتان و قسمت دیگری از خودتان را می‌شناسید. پس خیلی هم بیراه نیست اگر بگوئیم بکپکینگ یک سفر خودشناسی است که می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس شما نیز باشد. اگر بخواهیم تمام مزایای بک پکینگ را در چند مورد خلاصه کنیم باید گفت:

  • سفری مقرون به صرفه
  • تعدد سفر‌های بیشتر با حفظ سرمایه
  • آشنایی با افراد محلی و فرهنگ آن منطقه
  • کسب تجربه بیشتر
  • افزایش اعتماد به نفس
  • احترام به محیط زیست

انتخاب مقصد را بدون محدودیت انجام دهید! هر آن چه دل تنگتان می‌خواهد را انتخاب کنید. می‌توانید سفر‌های برون مرزی را تجربه کنید یا به سمت دریا و جنگل بروید. بکپکینگ هیچگونه محدودیتی برای انتخاب شما به وجود نمی‌آورد اما بهتر است اگر تازه کار هستید نکاتی را در هنگام انتخاب مقصد مد نظر قرار دهید.

اگر آماتور هستید، قبل از آن که سفر‌های دلخواه و طولانی خود را شروع کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم سفر‌های کوتاه و چند روزه را پشت سر بگذارید تا تجربه‌های کافی برای سفر‌های دورتر در ذهنتان شکل بگیرد. پس یک مقصد در نزدیکی خود انتخاب کنید و آب و هوای منطقه را با دقت کافی چک کنید. حال می‌توانید کوله سفر خود را ببندید و راه بیوفتید. اگر دوستی دارید که تجربه کوله گردی دارد خیلی خوب می‌شود اگر او را دعوت به همراهی کنید.

 یادتان باشد در هنگام انتخاب مقصد علاوه بر آب و هوای منطقه، به مسیری که باید پیمایش کنید و توانایی شما در آن نیز توجه کنید. شما که نمی‌خواهید خودتان را خیلی زود خسته کنید؟

خیلی از افراد برای این تصمیم همیشه مردد هستند. بعضی افراد از سفر کردن به تنهایی لذت بیشتری می‌برند و بعضی علاقه‌مند به سفر‌های گروهی هستند. اما در سفر‌های بکپکینگ، توصیه ما به شما به همراه داشتن یک دوست با‌تجربه است که بتوانید مشکلات را با کمک یکدیگر بر‌طرف کنید. شاید بعضی افراد حس کنند این موضوع کمی سلیقه‌ای است و به خلق و خوی هر فرد بستگی دارد. اما باید بگوئیم حضور یک همسفر امنیت سفرتان را بالاتر می‌برد خصوصاً اگر در زمینه کوله گردی کمی کم تجربه هستید.

تکنیک‌هایی برای شروع بکپکینگ

حال که تصمیمتان را برای داشتن یک همسفر مناسب گرفته‌اید، بهتر است برای شروع کوله گردی نکاتی را بدانید تا یک سفر بی دغدغه و امن را تجربه کنید. این نکات را یک به یک برایتان نام می‌بریم و با جزئیات آن را شرح می‌دهیم تا هیچ موردی از چشمانتان جا نماند.

زمان! این موضوع فاکتور مهم در زندگی انسان‌هاست که اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست. زمانی که می‌خواهید در سفر بکپکینگ سپری کنید، می‌تواند در انتخاب لوازم مورد نیازتان تأثیر‌گذار باشد. پس این آیتم را با دقت تعیین کنید. اگر تازه شروع به کوله گردی کردید پیشنهاد ما این است که از مسیر‌های ساده‌تر با مدت زمان محدودتر تجربه خود را آغاز کنید.

البته فصل سفرتان در این موضوع بی‌تأثیر نیست. میدانید که در شش ماه اول سال روز‌های بلند‌تری داریم و می‌توانید از روشنایی آن کمال استفاده را ببرید اما در نیمه دوم سال اوضاع کمی متفاوت است!

زیاد به خودتان سخت نگیرید! به این حرف ما اعتماد کنید و از انتخاب مسیر‌های دشوار و طولانی خودداری کنید. فراموش نکنید قبل از برنامه‌ریزی سفر به آمادگی جسمانی خود و همسفرتان توجه کنید. این موضوع می‌تواند به شما کمک کند انتخاب صحیحی در این آیتم داشته باشید. مسیر‌های دشوار را برای روز‌های آتی که یک بکپکر حرفه‌ای شدید نگه دارید!

همان‌طور که گفتیم انتخاب زمان برنامه می‌تواند بسیار تأثیر‌گذار باشد! اگر یک برنامه چند روزه برای سفرتان انتخاب کردید باید قطعاً فکری به حال اقامتتان در آن منطقه داشته باشید. می‌توانید از مسافرخانه‌ها که قیمت‌های مناسب‌تری دارند استفاده کنید یا حتی در دل طبیعت کمپ بزنید. همه چیز بستگی به میزان تجهیزاتتان و انتخاب‌های پیش روی شما دارد اما لطفاً حواس خود را جمع کنید تا یک سفر ماجراجویانه جانتان را به خطر نیندازد! به هر حال حتماً می‌دانید که هر مکانی برای کمپینگ مناسب نیست. لطفاً قبل از حرکت بلاگ کمپینگ و اصول شبمانی را مطالعه کنید.

همان‌طور که قبل از هرگونه برنامه آب و هوای آن منطقه را چک می‌کنید در سفر های بکپکینگ نیز رعایت این اصل را در نظر بگیرید. حتی ممکن است بررسی آب و هوا در کوله گردی از همیشه مهم‌تر باشد! در نظر داشته باشید تنها یک کوله پشتی همراه شماست و بیشتر مسیر را با پای پیاده طی می‌کنید. پس بهتر است از طوفان و رگبار در امان باشید!

اگر مقصد‌هایی به دور از خانه را انتخاب می‌کنید قطعاً تمام راه را نمی‌توانید با پای پیاده طی کنید و باید فکری به حال جابه جایی خود در مسیر‌ها داشته باشید. شاید روزی حرفه‌ای‌تر شدید و حتی به کشور‌های دیگر برای بکپکینگ سفر کردید. در سفر‌های کوله گردی از ماشین شخصی استفاده نمی‌کنند؛ زیرا بکپکر‌ها معتقدند که باید برای محیط زیست ارزش قائل باشند و حضور یک ماشین این اصل را نقض میکند.

البته باید بدانید که حضور اتومبیل شخصی اصل مفهوم سفر ماجراجویانه شما را عوض میکند و سبک آن را به کل تغییر می‌دهد. در نتیجه باید از لوازم نقلیه عمومی استفاده کنید.

برای انتخاب حمل و نقل مناسب تا مقصد و بازگشتتان بهتر است وضعیت لوازم نقلیه عمومی آن منطقه را با دقت چک کنید.

برای سفر کوله گردی به چه لوازمی نیاز داریم؟

 همیشه به شما توصیه می‌کنیم قبل از برنامه‌های کوهنوردی برنامه ریزی را از یاد نبرید! همان‌طور که در بلاگ برنامه ریزی کوهنوردی به آن اشاره کردیم؛ این کار نقش پررنگی در امنیت سفر شما و ساختن یک خاطره خوش تأثیر گذار خواهد بود!

فراموش نکنید زمانی که به یک سفر بکپکینگ می‌روید تمام زندگیتان کوله پشتی شماست! این جمله هم اهمیت کوله پشتی را ثابت می‌کند و در کنار آن به اهمیت لوازم انتخابی شما که درون کوله پشتی قرار می گیرد اشاره دارد.

کوله پشتی مناسب خود را انتخاب کنید

شاید مهم‌ترین نکته در بکپکینگ انتخاب کوله پشتی مناسب است زیرا باید یار و همراه شما در تمام لحظات سخت و آسان این سفر باشد. توجه کنید کوله پشتی انتخابی شما باید مناسب با آناتومی بدن شما باشد و هنگام پوشش آن بهتر است به فشاری که روی شانه هایتان می آورد توجه کنید. بهتر است کوله پشتی شما جیب های متعددی داشته باشد و برای حجم لوازم شما کافی باشد. باور کنید انتخاب کوله پشتی خیلی بزرگ دردی را دوا نمی‌کند زیرا هر چه سایز بزرگ تری داشته باشید آن را پر تر می‌کنید و حمل آن دشوار‌تر می‌شود. پس یک سایز معقول و مناسب را انتخاب کنید.

به کیفیت بند‌های سینه و کمر نیز توجه کنید زیرا نقش پر رنگی در راحتی شما خواهند داشت. شاید بلاگ کوله پشتی کوهنوردی بتواند در این قسمت به شما کمک کند.

کفش مناسب، یاور پاهایتان در زمان سفر است

شاید یک کتونی معمولی در بیشتر مسیر به کارتان بیاید اما اگر مسیر‌های صخره‌ای و کوهنوردی در برنامه خود دارید؛ بهتر است یک بوت کوهنوردی مناسب داشته باشید تا بتواند از پاهای شما محافظت کاملی داشته باشد. فراموش نکنید که پاهایتان قلب دوم شماست و در سفر‌هایی مثل بکپکینگ که پاهایتان نقش مهمی را در آن ایفا می‌کنند نیاز به محافظت بیشتری دارند. نکته‌ای که از کوله گردان حرفه‌ای شنیدیم و به شما نیز توصیه می‌کنیم به همراه داشتن یک صندل کوهنوردی یا یک کفش بسیار راحت است تا در زمان‌های مورد نیاز به دادتان برسد.

چادر و کیسه خواب را در زمان کمپینگ فراموش نکنید

همان‌طور که گفتیم اگر قصد شروع یک بک پکینگ چند روزه را دارید برنامه‌ریزی کنید که اقامت شما به چه صورت خواهد بود. اگر قصد اقامت به صورت کمپینگ را دارید چادر و کیسه خواب را نیابد از یاد ببرید. هیچ گاه به بهونه آب و هوای خوب از به همراه داشتن آن ها امتناع نکنید سرما و جاندازان در طبیعت در زمان خواب که شما بی دفاع‌تر از همیشه هستید می‌توانند شما را به صورت بدی غافلگیر کنند! صفر تا صد خرید کیسه خواب را که به یاد دارید؟

قید زیر‌انداز را به هیچ عنوان نزنید

لطفاً اهمیت زیر انداز را دست کم نگیرید! خصوصاً اگر قصد کمپینگ دارید مطمئن شوید برای چادر و کیسه خواب خود زیرانداز مناسبی دارید! زیر انداز از انتقال دمای بدن شما به زمین جلوگیری میکند. در واقع یک عایق است که از گرمای بدن شما محافظت می کند. می‌توانید در بلاگ زیرانداز با آن آشنایی کاملی پیدا کنید.

لوازم مورد نیاز شما در کوله گردی چیست؟

نقشه، قطب نما، جی پی اس، ارتفاع سنج، کرم‌های ضد آفتاب، کرم نرم کننده لب، عینک آفتابی، پوشش مناسب با آب و هوا، چراغ پیشانی یا چراغ قوه، باتری اضافه، جعبه کمک‌های اولیه، لوازم مورد نیاز برای درست کردن آتش، کبریت یا فندک، مخزن ضد آب، قرص‌های آتش زا، چاقو چند منظوره، نخ و سوزن، چسب، تغذیه، مواد غذایی مورد نیاز، لوازم برای خوردن غذا مثل قاشق و بشقاب، بطری آب یا مخزن آب، فیلتر آب و…

این گزینه‌ها نمونه‌هایی از لوازم ضروری برای کوله گردی است. به نظر شما چه مواردی باید به این لیست اضافه شود؟ این موارد با توجه به نیاز‌های شخصی و مقصد انتخابی متفاوت است.

قوانین کوله گردی برای بستن کوله پشتی

 نگاهی که یک کوله گرد به کوله پشتی دارد، با هر شخص دیگر متفاوت است. زیرا در سفر بکپکینگ، کوله پشتی تمام زندگیه شما می‌شود. گویا تنها چیزی که در این دنیا دارید، یک کوله پشتی و لوازم درون آن است. پس ناخودآگاه قوانینی متفاوت با هر برنامه دیگر برای بکپکر‌ها به وجود می‌آید.

وقتی می‌خواهید لوازم درون کوله پشتی را لیست کنید، فقط لوازم ضروری را بردارید. زیرا اگر صحبت از لوازم مورد نیاز باشد باید سه چمدان بزرگ برای حمل و نقل حاضر کنید پس این اصل را سرلوحه کار خود قرار دهید!

توجه کنید وقتی صحبت از لوازم ضروری می‌شود منظور آن لباسی نیست که شاید به آن نیاز پیدا کنید؛ بلکه باید لوازمی را بردارید که بدون آن‌ها سفرتان غیر‌ممکن می‌شود.

شما به سفر طبیعت گردی می روید پس نیازی نیست هر روز یک لباس متفاوت بپوشید. کافی است به اندازه یک هفته لباس مناسب فصل بردارید زیرا به هر کجا که بروید قطعا مکانی برای شستن لباس‌هایتان پیدا می‌کنید و می‌توانید مشکلتان را به سادگی رفع کنید. اگر نمیدانید انتخاب کدام یک از لباس‌هایتان بر دیگری ارجحیت دارد بلاگ اصول پوشاک کوهنوردی را باری دیگر مرور کنید.

قوانین کوله چینی را به یاد دارید؟ بهتر است لوازمتان را بسته‌بندی کنید تا جای کمتری اشغال کنند و دسترسی آسان‌تری به لوازم مورد نیاز برایتان فراهم کنند.

شما تجربه سفر بکپکینگ را داشتید؟ فکر می‌کنید تا چه اندازه جسارت دارید تا بتوانید همچین سفری را آغاز کنید؟

اگر تصمیم دارید به کوله گردی بپردازید این بلاگ را مثل یک راهنما در نظر بگیرید و برای آن برنامه ریزی کنید تا بکپکینگ بی‌نظیری را تجربه کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه تکنیک‌های کوله گردی یا بک پکینگ

اگر سفر را با هایکنیگ و طبیعتگردی قاطی کنیم، نتیجه‌اش میشه بک پکینگ که این روزا خیلی مد شده و حالا یکی از راه‌های سفر به حساب می‌آید. کوله گردی همانطور که از اسمش پیداست، یعنی با یک کوله که تمام وسایل مورد نیاز سفر و طبیعتگردی در آن قرار دارد، اقدام به پیاده‌روی‌های طولانی کنید.

ممکن است با خود بگویید کوله گردی کار دشواری است، یک کوله پشتی سنگین و پیاده روی در کوچه پس کوچه‌های شهر غریب، کار طاقت فرسایی است. البته که هر کس بینش خودش را دارد. اما طرفداران این روش معتقدند که کوله گردی مزیت‌های بسیاری دارد. اولین مزیت آن کاهش هزینه‌های سفر است. مخصوصا اگر اهل کمپینگ باشد! زیرا هزینه اقامت ندارید و همین بیش از نیمی از هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد.

به علاوه اینکه وقتی در حال پیاده روی باشید، با مردم بومی تماس بیشتری دارید و زندگی و فرهنگ هر منطقه را به طور ملموس حس می‌کنید. این چیزی است که خیلی از گردشگران به دنبال آن هستند. در آخر اینکه کوله گردی پر از هیجان و مشاهده ناشناخته‌ها است. اتفاقاتی که خیلی از مواقع شما قادر به برنامه ریزی آنها نیستید. بک پکینگ را سفر هیجانی می‌دانند. اگر قصدتان از سفر ریلکس کردن است، پس کلا بیخیال این راه و روش شوید!

اما وقتی با هیجانات متفاوت روبه‌رو می‌شوید و به خوبی از عهده آنها برمی‌آید باعث می‌شود تا اعتماد بنفس بیشتری پیدا کنید که یکی از دستاوردهای مهم سفرتان محسوب می‌شود. درضمن با هزینه کم سفر، می‌توانید تعداد سفرهای خودتان را افزایش دهید.

در سفرهای بکپکینگ انتخاب مقصد بدون محدودیت است. همه چیز به میل شما خواهد بود. اما اگر آماتور هستید، پیشنهاد می‌کنم سفرهای خود را خیلی طولانی انتخاب نکنید. معمولا بکپکرها بیش از یک ماه در سفر هستند، حتی سالها به ماجراجویی می‌پردازند. اما آنها نیز اولین قدمشان را در سفرهای چند روزه برداشته‌اند.

یادتان باشد اگر یک همسفر باتجربه داشته باشید، می‌توانید لذت بیشتری به دست آورید و در عین حال امنیت بیشتری نیز داشته باشید. ممکن است فکر کنید تنها سفر کردن خیلی بهتر است، شاید فکرتان درست باشد! اما هرچیزی نیاز به زمان و تجربه دارد. هروقت کوله گرد حرفه‌ای شده‌اید آنوقت تنها سفر کنید.

برای اینکه کوله گردی خوبی باشید باید به چند فاکتور توجه کنید؛ اول، زمان! چه مدت در سفر هستید به شما می‌گوید چه تجهیزاتی و در چه مقداری باید بردارید. دوم، انتخاب کردن مسیر است. سعی کنید در مسیرهای هموارتر سفر کنید تا انرژی زیادی از دست ندهید. سوم، محل اقامت شماست. اگر قصد کمپینگ دارید باید محل آن را مشخص کنید. اگر نه، نوع اقامتگاه را مشخص کنید و در صورت ممکن آن را رزرو کنید.

چک کردن آب و هوا، یکی از وظایف اصلی شما خواهد بود که تحت هر شرایطی باید آن را انجام دهید. بعد از آن باید بدانید از چه نوع حمل و نقلی می‌خواهید استفاده کنید. آیا مقصدتان ایستگاه راه آهن یا فرودگاه دارد؟ اتوبوس یا تاکسی بین شهری؟ هرکدام هزینه متفاوتی دارند که با توجه به نوع مقصد و برنامه ریزی شما، انتخاب می‌شوند.

یادتان باشد در کوله گردی مهم‌ترین اصل، داشتن کوله پشتی مناسب است. بدون کوله جادار و مناسب، هم شما و هم تجهیزاتتان در خطر هستید.

می‌توانید برای خرید انواع کوله پشتی از سیاه کمان کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط