راهنمای خرید کاپشن پر کوهنوردی

خرید کاپشن پر کوهنوردی از آن دسته انتخاب‌هایی است که هزینه زیادی روی دستتان می‌گذارد! به همین دلیل باید به تمام فاکتور‌هایی که از یک کاپشن پر انتظار دارید، توجه داشته باشید تا خرید بی‌نقصی از کاپشن پر کوهنوردی را تجربه کنید.

در بلاگ های قبلی سیاه کمان، به طور کامل به بررسی بهترین کاپشن های کوهنوردی و راهنمای تخصصی لباس کوهنوردی زمستانی پرداخته شد. شاید شما هم برایتان پیش آمده باشد که از خود بپرسید آیا خرید کاپشن پر کوهنوردی با هزینه بالا ارزشش را دارد؟ باید بگوییم بدون شک همین‌طور است.

انتخاب یک کاپشن پر مناسب خیال شما را از سرمازدگی در کوهنوردی راحت می‌کند و در واقع جانتان را نجات می‌دهد! حال اگر از این زاویه به خرید کاپشن پر کوهنوردی نگاهی بیاندازید، می‌بینید که نه تنها هزینه آن زیاد نیست، بلکه انتخابی مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

کاپشن پر کوهنوردی

پر از قدیمی‌ترین عایق‌های کاپشن کوهنوردی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد خرید کاپشن پر را مهم‌ترین انتخابشان در بین تجهیزات کوهنوردی می‌دانند و در خصوص آن حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. کاپشن پر همان کاپشنی است که از کرک طبیعی پرندگان تولید می‌شود و به اصطلاح به آن کاپشن پر می‌گویند.

این کرک‌ها در زیر پر پرندگانی چون غاز و اردک قرار دارد و عایق بسیار مناسبی محسوب می‌شود. در واقع این کرک‌ها هستند که از پرندگان در برابر هجوم سرما محافظت می‌کنند و به همیل دلیل به عنوان عایقی مناسب در کاپشن‌ کوهنوردی یا کیسه خواب استفاده می‌شوند. 

البته بهتر است بدانید که کرک بدن پرندگان بزرگ‌تر، عملکرد بهتری دارد. مثلاً کرک پرنده‌ای چون غاز، گرم‌ترین و سبک‌ترین الیاف برای عایق کاپشن کوهنوردی محسوب می‌شود. اما از طرف دیگر، پوشاکی که با کرک اردک تولید می‌شوند به دلیل قیمت مناسب‌تری که دارند، مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرند. تجمع پر‌های کاپشن کوهنوردی در کنار هم حفره‌های هوا ایجاد می‌کنند. این حفره‌های هوا در اطراف بدن ما قرار می‌گیرند و موجب گرم نگه داشتن کالبدتان می‌شوند.

مزایا و معایب خرید کاپشن پر کوهنوردی

اگر هنوز هم برای خرید کاپشن پر دو دل هستید؛ این قسمت از بلاگ را با دقت بیشتری مطالعه کنید. در ادامه می‌خواهیم مزایا و معایب کاپشن پر را در کنار هم بررسی کنیم تا شما هم اطلاع پیدا کنید، آیا خرید کاپشن کوهنوردی برای شما هم ضروری حسوب می‌شود؟

عایق پَر یا کرک‌های پرندگان به دلیل ساختار طبیعی و نرمی که دارند؛ به سادگی فشرده می‌شوند. به همین دلیل می‌توانید این محصول را به راحتی درون کوله پشتی کوهنوردی خود جای دهید. در واقع تراکم‌پذیری یکی از ویژگی‌های جذاب کاپشن پر محسوب می‌شود که بسیاری از افراد را متقاعد به خرید آن می‌کند. حتی بعضی از مدل‌های کاپشن پر درون جیب خود یا بگ‌های مخصوصی فشرده می‌شوند تا جای کمتری درون کوله پشتی شما اشغال کنند.

حتی می‌توانید آن را بر روی کمربند خود نصب کنید تا در کوتاه‌ترین زمان در دسترستان باشد. جه مزیتی از این بهتر؟

شاید مزیت‌های کاپشن پر مثل سبکی بی مانندش یا قابلیت فشرده سازی آن بسیار قابل توجه باشد؛ اما متأسفانه کاپشن پر چند ضعف بزرگ هم دارد! در واقع بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن از دست دادن عملکردش در هنگام خیس شدن است. در واقع اگر کاپشن پر شما خیس باشد؛ عایق بودن خود را از دست می‌دهد و در نتیجه شما در معرض خطر جدی سرمازدگی قرار خواهید گرفت! به همین دلیل است که رویه کاپشن پر کوهنوردی را با یک لایه ضد آب با کیفیت می‌پوشانند تا از تمام این معضلات جلوگیری کنند.

پس اگر با کاپشن پر خود زیر باران قرار گرفتید باید بدانید چه چیزی در انتظارتان خواهد بود! این محصول با خیس شدن به طور کامل قدرت پف کردگی خود را از دست می‌دهد و تبدیل به یک گلوله سنگین و خیس از پر می‌شود که به این زودی ها قصد خشک شدن ندارد!

یا اگر کاپشن پر دوست‌داشتنی و گرم خود را بر تن کنید و در مسیر به بوته‌های تیغ دار همانند تمشک برخورد کنید؛ کافی است تیزی این تیغ‌ها شکافی کوچک در کاپشنتان ایجاد کند تا پر‌های با ارزشتان را یک به یک از دست بدهید! در حالی که اگر همین اتفاق برای یک محصول با عایق الیاف مصنوعی می‌افتاد؛ تارو پود منسجم الیاف از هم باز نمی‌شد و سر جای خود باقی می‌ماند. البته اگر از کاپشن پر کوهنوردی خود به خوبی نگهداری کنید با طول عمر طولانی که دارد تلافی تمام این معایب را خواهد کرد.

همه چیز در خصوص عایق کرک و پَر

در این بلاگ می‌خواهیم یک بار برای همیشه تفاوت کرک و پر را برای شما بازگو کنیم. همان‌طور که گفتیم برای گرمایش کاپشن پر از کرک‌های ظریف پرندگان بهره می‌گیرند. در واقع پر یا Feather عضو بیرونی پرنده است که ساختاری محکم دارد اما عایق مناسبی برای گرمایش به حساب نمی رود، مگر در نقاطی که طراحان قصد حجم دادن و تغییر فرم را داشته باشند.

اما کرک پرندگان گه آن را با واژه Down که بر روی بسیاری از پوشاک ثبت شده می‌شناسید؛ نزدیک‌ترین لایه به پوست یک پرنده است که از زمانی که یک جوجه کوچک است روی تن آن را می‌پوشاند. کرک ساختار ظریفی دارد و بسیار سبک‌تر از پر است اما گرمایشی عالی به وجود می‌آورد.

اما تا به امروز به این فکر افتادید که حیواناتی چون غاز یا اردک چگونه در میان آب‌های سرد شنا می‌کنند و از گرمای بدن خود محافظت می کنند؟ برای پاسخ به این سوال می‌خواهیم ساختار‌های متفاوت پر را برایتان شرح دادیم.

در واقع پرهای ضخیم‌تر که به آن‌ها مدل « ساقه‌ای » یا « شاه‌پر » می‌گوییم نقش یک روکش ضد آب را برای پرنده بازی می‌کند و از خیس شدن لایه‌های زیرین آن جلوگیری می کند. البته در زیر این لایه، کرک و پرهای کروی قرار دارند که خاصیت پف کردن و گرمایش را بر عهده دارند که به آن‌ها « پوش‌پر » نیز گفته می‌شود.

آیتم‌های قابل توجه برای خرید کاپشن پر کوهنوردی

حال که با کاپشن پر آشنایی کاملی پیدا کردید و تمام جزئیات را در خصوص این عایق می‌دانید بهتر است به شما آیتم هایی که در هنگام خرید کاپشن پر کوهنوردی باید به آن‌ها توجه کنید اشاره کنیم. فراموش نکنید که طول عمر این محصول بسیار بالاست و هزینه کمی هم ندارد. پس باید تمام تلاشمان را داشته باشیم تا بهترین انتخاب را در خصوص این محصول ثبت کنیم:

مواد و متریال در تولید کاپشن پر کوهنوردی

می‌دانید که کاپشن پر معمولاً رویه نازک و ظریفی دارد که ممکن است به سادگی آسیب ببیند. پس دقت در انتخاب رویه این محصول می‌تواند در میزان طول عمر آن بسیار مؤثر باشد.

از طرف دیگر، ساختار اصلی تولید کاپشن پر به دو روش دوخت رویه‌ها و بافل‌های جعبه‌ای چهارگوش از پر انجام می‌شود. روش دوخت رویه‌ها که به اصطلاح به آن شیوه « میان‌دوز » می‌گویند؛ روشی بسیار آسان است. در این روش پارچه‌های بیرونی با روش تو‌دوزی دوخته می شوند که از دوخت بافل‌ها به یکدیگر، کم هزینه‌تر و سبک‌تر است اما بالطبع گرمایش کمتری برایتان به ارمغان می‌آورد.

بافل‌های به هم دوخته یا متصل شده در اصل همان‌طور که از نامشان پیداست بالشتک‌های چهارگوش کوچکی هستند که دوخته شده و به یکدیگر متصل می‌شوند. البته این روش برای هر برند و شرکتی متفاوت است و هر تولید کننده می‌تواند روش منحصر به خود را داشته باشد اما نکته‌ای که در خصوص این مسأله باید به آن توجه کنید؛ خط های وصل این بافل‌ها به یکدیگر است که با وجود گرمایش عالی که دارد؛ گاهی برای کاربر نقاط سردی ایجاد می‌کنند.

قدرت آکندگی یا میزان پف کردگی Fill Power

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای کنترل کیفیت این عایق، میزان پف کردگی یا Fill Power می‌باشد. شاید شما هم میزان پف کردگی را در کاتالوگ بعضی از محصولات دیده باشید؛ اما تا به امروز فکر می‌کردید این مسأله تا حدی پیچیده و غیر قابل درک است. در این بلاگ با زبانی ساده این آیتم را برای شما بازگو می‌کنیم. باید بدانید که قدرت آکندگی در آزمایشگاه محاسبه می‌شود و نشان از کیفیت عایق شما خواهد بود. برای سنجش آن، مقدار مشخصی از کرک انتخابی را در یک سیلندر شیشه‌ای فشرده می‌کنند. قدرت آکندگی همان توانایی بازگشت این عایق به حالت اول است که در این سیلندر محاسبه می‌شود.

به عبارت دیگر توان تراکم پر یا Fill Power مشخص می‌کند که وزن مشخصی از پر به چه میزان می‌تواند پف کند و در نتیجه برای شما فضای خالی با منفذ‌های هوا و گرما تولید کند. محصولات تولید شده با قدرت آکندگی بالا با کیفیت‌تر هستند یعنی در حالی که سبک‌تر و گرم‌تر هستند، دارای قدرت بسته‌بندی و فشردگی عالی نیز می‌باشند.

جیب‌های کاپشن پر کوهنوردی

معمولاً دو جیب در قسمت جلویی کاپشن پر قرار دارد که می‌توانید برای گرم نگه‌داشتن دستانتان از آن بهره بگیرید. حتی می‌توانید برای نگهداری لوازم کوچکتان نیز از این جیب ها استفاده کنید. اما بهتر است کاپشنی را انتخاب کنید که جیب‌های آن به صورت زیپ دار مدل سازی شدند تا با بستن آن‌ها از امنیت لوازمتان اطمینان حاصل کنید.

توجه داشته باشید که جیب‌های کاپشنتان باید به اندازه کافی از کیف کمری و کمربندتان فاصله داشته باشد تا دسترسی آسان‌تری به آن داشته باشید. اگر می‌خواهید از سرمازدگی لوازمی چون باتری گوشی اطمینان حاصل کنید بهتر است از جیب‌های داخلی استفاده کنید که عایق‌بندی مناسبی دارد.

کش و بند‌های کاپشن پر

معمولاً در طراحی و تولید تجهیزات کوهنوردی کش‌هایی را ملاحظه می‌کنید که به کمک آن‌ها می‌توانید لباستان را بر روی کمر و باسن ثابت نگه دارید. این قابلیت در کاپشن پر کوهنوردی اهمیت والایی دارد. زیرا اگر مدلی را انتخاب کنید که این قابلیت را نداشته باشد؛ به دلیل آزادی لباس، باد سرد به داخل کاپشن پر شما نفوذ می‌کند و موجب کاهش دمای بدن می‌شود.

حتی در کنار کلاه کاپشن پر نیز شاهد بند‌هایی هستید که کلاه را روی سر شما ثابت نگه می‌دارد. پس بسته به نیازی که دارید، به این ویژگی‌ها توجه کنید.

مبدأ پر‌های کاپشن کوهنوردی

همان‌طور که گفتیم پر‌ها و کرک‌های استفاده شده در کاپشن پر کوهنوردی از پرندگان تأمین می‌شوند. اما بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا پرندگان در حین جمع‌آوری این دسته از عایق‌ها آزار یا دردی تهدیدشان می‌کند؟ بسیاری از شرکت‌های تولید کننده برای پاسخگویی به این سوال‌ها از کرک‌هایی استفاده می‌کنند که مبدأ آن‌ها قابل شناسایی باشد و اطمینان حاصل می کنند که پرهای عایق از پرندگان زنده به دست نیامده باشد.

اگر تا به امروز این موضوع را نمی‌دانستید، ما شما را سرزنش نمی‌کنیم. اما اگر این موضوع برایتان اهمیت دارد می توانید این اطلاعات را در خصوص تمام محصولات با عایق پر چک کنید.

شستن کاپشن پر را اصولی یاد بگیرید!

کاپشن پر کوهنوردی محصولی با ارزش است و محافظت از آن اهمیت زیادی دارد. با شستن کاپشن پر به شیوه صحیح می‌توانید قابلیت‌های آن را حفظ کنید و از بروز آسیب‌های نا‌بخشودنی به آن جلوگیری کنید. قبل از هر چیزی، بهتر است به شما اخطار دهیم که شستن کاپشن پر را بیشتر از دو بار در سال انجام ندهید! زیرا باعث ساییدگی و آسیب به رویه کاپشن پر می‌شود. برای شستن کاپشن پر، می‌توانید از دو روش دستی و ماشین لباسشویی استفاده کنید که برای هر کدام نکات مهمی وجود دارد که بهتر است رعایت کنید.

باید بدانید شستن کاپشن پر به روش دستی بهتر از روش لباسشویی است و در نتیجه با این روش صدمه کمتری به پوشاک با ارزشتان وارد می‌شود. البته قبل از هر روشی بهتر است لکه‌گیری و دوختن درز‌ها را تکمیل کنید و بعد یکی از روش‌های شستن کاپشن پر را انتخاب کنید. توصیه می‌کنیم ابتدا کاپشن پر خود را کاملاً بررسی کنید تا بتوانید قبل از شست و شو، هر ایرادی را رفع و رجوع کنید.

برای شستن کاپشن پر به حالت دستی، باید یک وان را پر از آب کنید و مقداری شوینده ملایم به آن اضافه کنید. حال کاپشنتان را درون آب قرار دهید تا کاملاً خیس شود. حال می‌توانید شستن کاپشن پر به صورت دستی را شروع کنید. به یاد بسپارید که این کار را باید به صورت خیلی آهسته ادامه دهید؛ زیرا  با چنگ زدن مداوم ممکن است باعث گلوله شدن پر‌های عایق داخلی آن شوید. بعد از آبکشی کاپشن پر را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا به آرامی خشک شود.

اگر قصد دارید برای شستن کاپشن پر روش شست و شو با ماشین لباسشویی را در پیش بگیرید؛ ابتدا اطمینان حاصل کنید تا لباسشویی شما از مدل‌های قدیمی با مرکزیت محور چرخش نیست! زیرا بعضی از این مدل‌ها میتوانند به کاپشن پر شما آسیب هایی جدی وارد کنند. برای شستن کاپشن پر بهتر است آن را به تنهایی در ماشین لباسشویی بشوئید زیرا حضور لباس‌های دیگر می تواند بسیار آسیب رسان باشد.

دقت کنید که آب ماشین لباسشویی خیلی سرد یا داغ نباشد زیرا برای شستن کاپشن پر به آب ولرم نیاز دارید. اگر دمای آب مناسب نباشد یا مواد شوینده خیلی قوی استفاده کنید به عایق داخلی کاپشن پر و لایه ضد آب رویه ی آن آسیب هایی جدی وارد می کنید و زیبایی شکل ظاهری آن را به طور کامل از بین می برید.قبل از روشن کردن ماشین، اطمینان حاصل کنید که باقی مانده مواد نرم کننده از ماشین لباسشویی خارج شده است. اکنون می توانید آن را روشن کرده و شست و شو با دور کند و آرام را انتخاب کنید.

 

  •          اگر قبلاً  کاپشن پر خود را خریداری کردید، به ما بگوئید برای محافظت از این محصول با ارزش، چه مواردی را رعایت می‌کنید؟
  •          شما برای خرید کاپشن پر به چه نکاتی توجه می کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید؟
در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ کاپشن پر کوهنوردی و بررسی معایب و مزیت‌های آن

کاپشن پر کوهنوردی، یکی از گران‌ترین پوشاک این عرصه شناخته می‌شود. به همین دلیل در انتخاب آن باید دقت کافی داشته باشید و از معایب و مزیت‌های کاپشن پر آگاه باشید. کاپشن پر به دلیل حفظ گرمای زیاد، می‌تواند در جلوگیری از سرمازدگی و هیپوترمی نقش موثری ایفا کند.

پر یکی از قدیمی‌ترین عایق‌ها در برابر سرما شناخته می‌شود. پر همان کرکی است که از بدن پرندگانی مانند غاز و اردک برداشته می‌شود. البته به همین دلیل خیلی از حامیان محیط زیست و دوستداران حیوانات، با خرید کاپشن پر و محصولات مرتبط به پر، شدیدا مخالف هستند و اینکار را رعایت نکردن حقوق حیوانات می‌دانند.

پر و کرک غاز، گرمتر هستند و نسبت به الیاف سبک‌تر نیز می‌باشند. در مقابل پر اردک از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. تجمع هر نوع پر در کاپشن باعث ایجاد حفره‌های هوا می‌شود که در اطراف بدن قرار می‌گیرند و مانع از خارج شدن دمای بدن می‌شوند و در نهایت گرم می‌مانید.

مزیت‌های کاپشن پر بسیار بالا است اما نقطه ضعف‌های بزرگی نیز دارد. کاپشن پر بسیار سبک است، و به راحتی قابلیت فشرده سازی دارد. به همین دلیل وزن و حجم کمی دارد که برای کوهنوردی یک مزیت بالا محسوب می‌شود. علاوه بر اینکه جمع و جور است، گرمایش بیشتری نسبت به سایر جنس‌ها دارد.

اما در کنار این ویژگی‌های خوب، باید به عدم قابلیت ضدآبی اشاره کنیم. پر در برابر خیسی بسیار حساس است و با کوچکترین نم و رطوبت خیس می‌شود و عملکردش را از دست می‌دهد. این یک عیب بزرگ است. به همین دلیل معمولا در لباس کوهنوردی، پیشنهاد می‌شود کاپشن پر را به عنوان لایه میانی استفاده کنید تا روی آن یک عایق بپوشید.

نگهداری کاپشن پر هم سخت‌تر از دیگر پوشاک است. به علاوه اینکه کاپشن پر بسیار در معرض آسیب پذیری قرار دارد و قیمت بالایی هم دارد. یکجورایی مزیت و معایب ان برابر است. به همین دلیل باید بر اساس نوع برنامه و اقلیم محیطی مورد نظرتان، تصمیم بگیرید که پوشاک پر مناسب است یا نه.

باید در نظر داشته باشید کرک در نزدیک‌ترین لایه پوست حیوانات رشد می‌کند و باعث حفظ گرمای آنها است. اما پر به لایه‌ی بیرونی آنها می‌گویند که بزرگ و مقاوم‌تر است و خاصیت ضدآبی برای پرندگانی مانند غاز و اردک دارد. پرها گرمای زیادی ندارند، این کرک پرندگان است که باعث حفظ دما می‌شود.

به همین دلیل در زمان خرید کاپشن پر، بهتر است به متریال آن دقت کنید. حتی ببینید چطوری دوخته شده است، نوع دوخت در میزان تراکم یا میزان پف کردن کاپشن تاثیر دارد. در بالا به طور مفصل آنها را توضیح دادیم. توضیح دوباره آن در خلاصه نمی‌گنجد.

در نهایت بعد از خرید کاپشن پر باید طریقه شست و شو و نگهداری آن را یاد بگیرید. همانطور که اشاره کردیم نگهداری از محصولات پر کمی سخت است اما به شدت واجب! با نگهداری صحیح و اصولی می‌توانید به عمر محصول اضافه کنید و تا مدت طولانی از اان بهره بگیرید.

شما می‌توانید برای خرید کاپشن پر و یا الیاف به فروشگاه حضوری و آنلاین سیاه کمان مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط