نگاهی تخصصی به لباس کوهنوردی زمستانی

می‌دانید که بعد از انتخاب کوله پشتی کوهنوردی و کفش کوه، انتخاب لباس کوهنوردی تأثیر بسزایی در کیفیت برنامه طبیعت گردی دارد. البته این فعالیت جذاب، با توجه به خصوصیات متفاوتی که دارد؛ به پوشاک مخصوصی نیاز خواهد داشت. شاید تا به امروز نمی دانستید اما اصول لباس کوهنوردی روند بسیار جذابی دارد که می‌توانید در بلاگ پوشاک کوهنوردی کاملاً با آن آشنا شوید. پس مطالعه آن را قبل از ادامه این بلاگ از یاد نبرید!

حال که با اصول لباس کوهنوردی آشنا شدید، شاید برایتان سوال باشد که آیا در فصل سرما امکان کوهنوردی دارید؟ و اگر قصد طبیعت گردی داشتید بهتر است چه پوشاکی را انتخاب کنید؟ باید بدانید که پارامتر‌های انتخابیتان برای پوشش در هر فصل متفاوت است. در این بلاگ به انتخاب‌های شما در فصل سرما نگاهی تخصصی خواهیم داشت.

به یاد بسپارید که عدم توجه به نوع پوششتان در این فصل می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد و شما را در معرض سرمازدگی قرار دهد؛ پس با یک حساسیت ویژه به خواندن این بلاگ ادامه دهید.

انتخاب لباس کوهنوردی زمستانی

حتماً شما هم شنیدید که باید لباسی انتخاب کنید که راحت باشد، اما آیا به این فکر افتاده‌اید که این راحتی نتیجه توجه به چه معیارهایی در پوشاک کوهنوردی خواهد بود؟ راحتی علاوه بر اینکه به احساس شما در هنگام پوشش مرتبط است، شامل مواردی می‌باشد که به صورت تخصصی در مدل‌های لباس کوهنوردی بررسی می‌شود.

جلوگیری از نفوذ رطوبت، گرم ماندن و خشک شدن سریع از عواملی است که در راحتی پوشاک کوهنوردی انتخابی شما در نیمه دوم سال بسیار تأثیر گذار خواهد بود. پس باد، باران، برف و سرما می‌تواند دشمنان عوامل راحتی شما در لباس کوهنوردی باشد. شرایطی که در فصول سرد سال بیشتر شاهد آن خواهید بود. پس برای داشتن راحت‌ترین حالت و بهترین شرایط باید چه انتخاب‌هایی داشته باشیم؟

در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین انتخاب‌های پوشاک کوهنوردی در فصول سرد سال را با هم بررسی کنیم:

لایه بیس در پوشاک کوهنوردی

اولین لایه در هنگام پوشش لباس کوهنوردی لباس بیس کوهنوردی می‌باشد که در تماس مستقیم با پوست شما قرار دارد. بیس کاملا جذب بدن است و در واقع پوست دوم یک کوهنورد محسوب می‌شود. لایه بیس با حفظ راحتی شما گرمای بدنتان را حفظ می‌کند.البته لباس بیس دو نوع زمستانه و تابستانه دارد. پس با توجه به فصل برنامه و عملکردی که نیاز دارد یک لایه بیس مناسب انتخاب کنید. لباس بیس زمستانه معمولا از جنس پشم یا ابریشم مصنوعی است.

کاپشن پلار کوهنوردی

همان‌طور که در بلاگ  اصول لباس کوهنوردی ملاحظه کردید، کاپشن پلار کوهنوردی یک لایه میانی است که می‌توانید برای گرمایش کافی در روزهای سرد سال از آن بهره بگیرید. مدل‌های کاپشن پلار تنفس‌پذیری خوبی دارند و یک انتخاب عالی برای لایه میانی محسوب می‌شوند که می‌توانید در روز‌های بارانی با یک کاپشن گورتکس لایه‌های لباس خود را تکمیل کنید. بهتر است حرف را به درازا نکشیم و بلاگ کاپشن پلار کوهنوردی را بررسی کنید تا اطلاعاتتان را در خصوص این پوشاک تکمیل کنید.

کاپشن ضد آب کوهنوردی

کاپشن گورتکس آخرین لایه‌ای است که می‌پوشید و وظیفه خشک نگه داشتن شما را بر عهده دارد. رویه کاپشن ضدآب از گورتکس است که شما را از عواملی مثل باد و آب در امان نگه می‌دارد. این لایه با منفذ‌های ریزی که دارد از نفوذ رطوبت به داخل کاپشن جلوگیری می‌کند؛ اما با تنفس‌پذیری که دارد بخار آب را به راحتی از خود عبور می‌دهد.

کاپشن پر و الیاف نمونه‌هایی از کاپشن ضد آب هستند که هر کدام مناسب شرایط متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند. کافی است کاپشن ضدآب خود را بر روی لایه‌های دیگر بپوشید و برنامه‌های زمستانی خود را با امنیت کافی ادامه دهید.

 شلوار پلار کوهنوردی

بهترین انتخاب برای گرمایش پایین تنه شما در هنگام طبیعت گردی، انتخاب یک شلوار پلار کوهنوردی مناسب است. می‌توانید پلار را روی لایه بیس خود بپوشید و خیالتان را از بابت محافظت پاهایتان از سرما آسوده نگه دارید.

البته شلوار کوهنوردی پلار با ضخامت‌های متعددی تولید می‌شود که بالطبع قدرت گرمایش متفاوتی دارد و شما با توجه به برنامه انتخابیتان می‌توانید شلوار پلار مناسب خود را انتخاب کنید. کافی است بلاگ شلوار کوهنوردی زمستانه را مطالعه کنید تا اطلاعاتتان در این خصوص کامل شود و با نمونه‌هایی از شلوار پلار آشنا شوید. اما فراموش نکنید که شلوار پلار تنها برای گرمایش در روز‌های سرد کاربرد دارد و نمی‌تواند از شما در مقابل خیس شدن محافظت کند. پس اگر به یک لایه عایق نیاز دارید، از خرید شلوار ضد آب غافل نشوید.

شلوار ضد آب کوهنوردی

اگر یک برنامه طبیعت گردی انتخاب کردید که در آن بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود؛ یکی از باید‌هایی که محال است آن را فراموش کنید، شلوار ضدآب کوهنوردی است. زیرا اولین تضمین حفظ سلامتی در طبیعت گردی دوری از سرما و خیس شدن است. شلوار ضد آب را می‌توانید روی لباس پلار خود بپوشید تا از آن لایه در مقابل رطوبت محافظت کند.

بهتر است شلوار ضد آب شما یک زیپ داشته باشد تا به شما امکان دهد به راحتی بتوانید بدون درآوردن کفش‌های سنگین اسکی یا کرامپون شلوار خود را از پاهایتان خارج کنید. پوشش ضدآب با کیفیت که با نام DWR هم آن را می‌شناسید، از نفوذ آب به داخل لایه‌های دیگر جلوگیری می‌کند و بسیار سریع خشک می‌شود. در واقع تمام نیاز‌های شما را در یک برنامه زمستانه برآورده می‌کند.

گتر کوهنوردی

انواع مختلفی از گتر کوهنوردی وجود دارد که با توجه به فعالیت و برنامه انتخابیتان می‌توانید گزینه‌های متفاوتی داشته باشید. اما گتر کوهنوردی که برای برنامه زمستانی آن را گلچین می‌کنید بهتر است خاصیت ضد آب داشته باشد تا علاوه بر محافظتی که در قبال سرما، گزند حیوانات و ورود سینگریزه به داخل کفش و شلوارتان از پاهایتان به عمل می آورد؛ در مقابله با رطوبت، باران یا برف نیز محافظ خوبی باشد.

اگر هنوز گتر کوهنوردی خود را انتخاب نکردید یا در خصوص اهمیت حضور آن اطمینان ندارید بدون معطلی بلاگ گتر کوهنوردی چیست را مطالعه کنید و با انتخاب یک گتر مناسب در سایت سیاه کمان سپر بلای پاهایتان در برنامه‌های زمستانی را پیدا کنید.

دستکش زمستانی

از یادتان نرود که محافظت از انگشتانتان تا چه اندازه اهمیت دارد! در زمان‌های حساس و دمای بسیار پایین، خون موجود در انگشتان به نقاط دیگر بدن منتقل می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم به حضور دستکش زمستانی در تمام لحظه‌های برنامه طبیعت گردی عادت کنید! بهتر است از همین لحظه که این بلاگ را می‌خوانید تصمیم بگیرید که کار با تمام تجهیزات را با دستکش خود تمرین کنید و حد الامکان آن را از دستان خود خارج نکنید تا با محافظت کاملی از طبیعت گردی خود لذت ببرید.

فراموش نکنید که برای انتخاب مناسب‌ترین دستکش زمستانی باید فاکتور‌هایی مثل راحتی و خوش دست بودن دستکش را در کنار گرمایش بررسی کنید. به ذهنتان بسپارید که هر چه دستکش شما حجیم‌تر باشد احتمالا گرمایش بیشتری دارد اما راحتی و عملکرد شما را در فعالیت‌ها به شدت کاهش می‌دهد. پس با توجه به نیازهایتان تمام این فاکتور‌ها را با دقت بررسی کنید.

دستکش زمستانی را می‌توانید همانند لباس کوهنوردی به صورت لایه‌ای بپوشید. برای مثال می‌توانید ابتدا یک دستکش کوهنوردی پنج انگشتی انتخاب کنید و روی آن یک دستکش دو انگشتی حجیم بپوشانید. فراموش نکنید خاصیت ضد آب بودن در دستکش زمستانی همچون انواع لباس کوهنوردی اهمیت زیادی دارد.

اما دقت در خارج کردن دستکش کوهنوردی از دستانتان آن هم در بحبوحه ی فعالیت کوهنوردی می‌تواند کار دشواری باشد. پس پیشنهاد می‌کنیم دستکش خود را به آستین‌ها متصل کنید. بهتر است دستکش انتخابی شما تا بالای مچ دستانتان را پوشش دهد و با چسب‌هایی در این قسمت فیکس شود تا از ورود آب و سرما به انگشتانتان جلوگیری کند. شما در انتخاب دستکش کوهنوردی به چه مسائلی توجه می‌کنید؟

کلاه زمستانی

شاید تنها جایی که به شما توصیه می‌کنیم برای نجات جانتان بر سر خود کلاه بگذارید، برنامه‌های کوهنوردی می‌باشد! باید بدانید که سر انسان یک نقطه مهم برای از دست دادن حرارت بدن است و شما می‌توانید با بهره‌گیری از کلاه زمستانی از این فاجعه جلوگیری کنید.

انواع کلاه زمستانی را می‌توانید در این قسمت از سایت سیاه کمان مشاهده کنید. از کلاه‌های پلار که برای گرم نگه داشتن سر و بدنتان به کار می‌رود تا انواع کلاه طوفان که سر و گردن شما را به صورت کامل می‌پوشاند. البته از مزیت‌های کلاه کوهنوردی آفتابی نمیتوان گذشت. این مدل از کلاه شما را از تابش مستقیم نور خورشید حفظ می‌کند و در روزهای بارانی از بارش باران بر روی عینک یا چشمانتان جلوگیری می‌کند. اگر از مزیت‌های این مدل از کلاه کوهنوردی بی‌خبرید بلاگ انواع کلاه آفتابی را از دست ندهید!

جوراب کوهنوردی

شاید برای شما بررسی انتخاب جوراب کوهنوردی کمی عجیب به نظر برسد اما باید بدانید جوراب کوهنوردی اولین سرباز محافظ پاهایتان از سرما و تاول است. اگر جوراب مناسبی داشته باشید می‌توانید در مسیر‌های طولانی و دشواری قدم بردارید بدون آنکه آسیبی به پاهایتان برسد.

فراموش نکنید انگشتان دست و پا جزئی از اولین اندام‌هایی هستند که دچار یخ زدگی اندام و سرمازدگی می‌شوند. پس با انتخاب یک جوراب کوهنوردی مناسب از بروز هر گونه مشکل سلامتی برای پاهایتان جلوگیری کنید.مدل های جوراب کوهنوردی را در سایت سیاه کمان مشاهده کردید؟

به یاد داشته باشید باید سایز مناسبی از جوراب کوهنوردی انتخاب کنید. زیرا مدل‌های کوچک باعث احساس تنگی و فشار در پاهایتان می‌شود و جوراب‌های بزرگ نیز با ایجاد چین و چروک موجب ساییدگی پوست پا و ایجاد تاول می‌شوند. پس با دقت انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم یک جوراب اضافه در کوله پشتی خود بگذارید تا در مواقع نیاز بتوانید جوراب خیستان را با یک جوراب کوهنوردی خشک و تمیز تعویض کنید. اگر شما یک کوهنورد حرفه‌ای هستید و برنامه شب مانی در طبیعت را در سر دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای استراحت و شب‌مانی در هوای سرد، یک جوراب کوهنوردی پر تهیه کنید.

لوازم کوچک اما حیاتی

انتخاب تجهیزات کوهنوردی اهمیت زیادی دارد و باید با دقت بالایی بررسی شود. حتی کوچک‌ترین قسمت از انتخاب‌های شما می‌تواند در حفظ سلامتی شما تأثیر‌گذار باشد. از جمله این انتخاب‌ها می‌توانیم به هدبند، دستمال گردن پلار کوهنوردی و… اشاره کنیم. شما فکر می کنید حضور کدام یک از تجهیزات در برنامه‌های طبیعت گردی بسیار ضروری است اما در این بلاگ بررسی نشده است؟

خوشحال می‌شویم اگر از نظرات و تجربیات دنبال کنندگان سایت سیاه‌کمان بهره مند شویم. آرزوی ما برقراری امنیت و آسایش شما در طول برنامه‌های کوهنوردی شماست.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه بلاگ لباس تخصصی کوهنوردی در زمستان

اصول لباس کوهنوردی مساله حائز اهمیتی است که می‌تواند کیفیت اجرای برنامه را بالا و پایین کند. اما نمی‌شود برای تمام برنامه‌ها از یک پوشاک استفاده کرد. علاوه بر فصل و دمای محیط، نوع برنامه؛ یعنی طبیعتگردی، کوهنوردی یا هیمالیانوردی تعیین کننده نوع لباس خواهد بود. در این بلاگ نگاهی به لباس‌های مناسب فصل زمستان خواهیم انداخت.

لباس بیس، اولین لایه‌ای است که باید بپوشید. به این لباس، پوست دوم کوهنوردان می‌گویند. لباس بیس حالت تنفسی دارد و با چون جذب بدن است، حرارت بدن را حفظ می‌کند. پوشاک بیس دو نوع تابستانه و زمستانه دارند. شما می‌توانید هم به صورت ست یعنی بلوز و شلوار و هم جداگانه آن را تهیه کنید.

کاپشن یا بلوز پلار برای لایه میانی استفاده میشود. این مدل‌ها تنفس پذیری خوبی دارند و در عین حال گرم هستند. در روزهای بارانی اگر یک کاپشن گورتکس بر روی پلار بپوشید، مثل این است که یک کاپشن دوپوش استفاده کنید. گرما و خاصیت ضد آب را باهم بدست خواهید آورد.

گورتکس پارچه ضدآبی است که حالت تنفسی دارد و برای کاپشن‌ها و دیگر پوشاک کوهنوردی به کار می‌رود. پس از همینجا باید بدانید در زمستان حتما یک کاپشن ضدآب همراه داشته باشید.

شلوار پلار مانند بلوز آن عمل می‌کند، گرمای پا را حفظ می‌کند و در عین حال از تعریق زیاد جلوگیری می‌کند. شلوارهای پلار متاسفانه قابلیت ضدآب بودن را ندارند. به همین دلیل در روزهای بارانی خیس می‌شوند. اگر پیش بینی وضع  هوا را چک کرده‌اید و احتمال بارش وجود دارد، حتما شلوارهای ضدآب انتخاب کنید، اگر نگران سرما هستید، شلوار بیس را در زیر آن بپوشید.

گتر کوهنوردی، در تمام کوهنوردی‌های زمستانه بدون چون و چرا، باید همراهتان باشد. گتر علاوه بر اینکه از کفش و شلوار در برابر خیسی و کثیفی محافظت می‌کند، مانع از نفوذ آب و برف به داخل کفش نیز می‌شود.

برف باشد و دستکش نداشته باشید؟! حتی تو محیط شهری در زمان برف دستکش استفاده می‌شود، چه برسد به کوه و سرمای چندین برابرش. دستکش‌های پشمی گرمای خوبی دارند اما ضدآب نیستند. دستکش‌های تخصصی کوهنوردی وجود دارد که خاصیت ضدآبی دارند.

یادتان باشد انگشتان دست و پا به دلیل دوری از قلب، دیرتر خون رسانی می‌شوند. به همین دلیل بیشتر در معرض خطر سرمازدگی قرار دارند. همیشه در گرم نگهداشتن آنها همت کنید. جوراب‌های خشک و دستکش، می‌تواند کمک زیادی در گرم ماندن کل بدن انجام دهد.

استفاده از کلاه و دستمال سر را برای خودتان نهادینه کنید. گاهی اوقات می‌بینم کوهنوردان فقط از هدبند استفاده می‌کنند. هدبندها کاربرد خوبی دارند اما نه در زمستان و هوای سرد، زیرا درصد زیادی از دمای بدن از سر خارج می‌شود، پوشیدن کلاه مانع از اینکار می‌گردد. اگر خیلی سرد بود، هدبند و کلاه را با هم استفاده کنید.

دستمال سر نیز برای پوشش بینی و صورت، خیلی مناسب هستند و مانع از سوختگی (در اثر سرما) پوست می‌شود.

در یک جمله بگویم که در زمستان باید هرجور می‌توانید مراقب دمای بدنتان باشید تا از دست نرود. پوشاک مهم‌ترین نقش را در این کار دارند. پس درست انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط