کامل‌ترین چک لیست وسایل موردنیاز کوهنوردی

چک لیست لوازم کوهنوردی چیست؟! تا حالا برایتان پیش آمده است که در حین کوهنوردی، به یاد بیاورید که وسیله‌ای مهم را در خانه جا گذاشته‌اید؟ در این مواقع داشتن یک چک لیست وسایل کوهنوردی، می‌‌توانست شما را آسوده خاطر کند. به این ترتیب، دیگر استرس جا گذاشتن لوازم را نداشتید و به‌واسطه کامل بودن تجهیزاتتان، تجربه خوبی از مسیر کوهنوردی را به یاد می‌سپردید.

داشتن یک چک لیست وسایل کوهنوردی، به شما خیالی راحت و فرصت بیشتر برای رسیدگی به سایر امور را می‌دهد. همچنین دیگر نیازی نیست، ساعت‌ها را وقت صرف جمع‌آوری لوازم کوهنوردی کنید.

معرفی چک لیست لوازم کوهنوردی

اولین نکته‌ای که برای رفتن به کوهنوردی و کوه‌پیمایی باید رعایت کنیم، تهیه تجهیزات مناسب با برنامه موردنظر می‌باشد. سپس می‌توانیم برای نوشتن یک لیست وسایل کوهنوردی اقدام کنیم.

می‌دانید که صعود به قله‌ها، شرایط مختلفی دارند. پس برای اینکه بتوانید شروع به نوشتن لیست لوازم کوهنوردی کنید، ابتدا باید مشخص کنید مدت زمان برنامه، شرایط جوی، فصل صعود، سختی و نوع مسیر صعود شما به چه صورت می‌باشد.

در ادامه لیستی از لوازم موردنیاز کوهنوردی و کمپینگ را برای شما همراهان سیاه‌کمان جمع آوری کردیم که به آن می‌پردازیم. همچنین در انتها، برای شما عزیزان، فایلی برای دانلود چک لیست وسایل کوهنوردی و کمپینگ قرار داده‌ایم. این چک لیست، نتیجه سال‌ها تجربه کوهنوردان باشگاه سیاه‌کمان است که بارها به دلیل برخورد با نیازهای مختلف در حین برنامه‌های کوهنوردی و کمپینگ با آن روبه‌رو شده‌اند.

شما می‌توانید قبل از هر برنامه‌ای که در پیش دارید، این لیست را نگاه کرده و فهرستی از وسایل موردنیاز کوهنوردی را در کوله‌پشتی خود جا دهید. اگر با نحوه کوله‌چینی نیز آشنایی ندارید، می‌توانید به بلاگ نحوه چیدن کوله در وب‌سایت ما مراجعه کنید.

توجه داشته باشید، برای رفتن به کوهنوردی، فاکتورهای مختلفی وجود دارند که باید مورد دقت قرار بگیرند؛ زیرا که کوهنوردی، فعالیتی پرچالش می‌باشد؛ به همین دلیل، اینکه کدام وسیله برای سفر شما مناسب است، بستگی به تشخیص و نگرش شما درباره آن برنامه خواهد داشت. اگر هنوز نمی‌دانید که کدام لوازم، موردنیاز شما می‌باشد، با ما در ادامه این بلاگ همراه باشید.

چک لیست لوازم کوهنوردی شامل چه چیزی است؟

در ادامه به ضروری‌ترین لوازم مورد نیازی که در انواع برنامه‌ها به آن نیاز خواهید داشت، می‌پردازیم:

 • لوازم پیمایش
 • پوشاک کوهنوردی
 • لوازم کمپینگ و شبمانی
 • لوازم شخصی و بهداشتی
 • تجهیزات نجات
 • تجهیزات الکترونیکی

۱لوازم پیمایش؛ اولین گزینه چک لیست وسایل کوهنوردی

کفش‌های کوهنوردی

انتخاب کفش کوهنوردی مناسب در برنامه‌های کوهنوردی و کوهپیمایی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که کفش کوهنوردی از وسایل ضروری است که از پا و ستون فقرات شما در طول مسیر محافظت می‌کند. اگر کفشی نامناسب به پا کنید، قطعا تجربه خوش شما به اوقات تلخی تبدیل می‌شود. بنابراین در انتخاب کفش کوهنوردی باید جوانب مختلف را بگیرید.

کفش‌های کوهنوردی با توجه به شیب و سختی مسیر در انواع مختلفی تولید شده‌اند. دقت داشته باشید، هیچوقت یک کفش راحت شهری را به جای کفش کوهنوردی در برنامه‌های سنگین استفاده نکنید. کفش‌های کوهنوردی، یک سرمایه‌گذاری موفق است که باید به آن توجه داشت. در بلاگ کفش کوهنوردی، بیشتر به این وسیله ضروری می‌پردازیم.

کوله پشتی کوهنوردی

وسایل زیادی وجود دارند که در طی برنامه باید به همراه داشته باشین! از مواد خوراکی که برای چند روز تهیه کرده‌اید تا تجهیزات کمپینگ و پوشاک موردنیاز فصل، همگی باید طوری حمل شوند که آسیبی به آن‌ها وارد نشود و بتوان در طول مسیر به راحتی استفاده کرد. برای این منظور، انتخاب یک کوله مناسب کوهنوردی، تاثیر زیادی بر سلامت تجهیزات و راحتی شما خواهد داشت.

کوله‌پشتی‌های مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام بنا به مدت زمان حضور شما در برنامه، مسیر و نوع فعالیت، متفاوت هستند. به طور معمول، باید کوله‌ای انتخاب کنید که در مرحله اول راحتی شما را برای حمل تضمین کند. معمولا برای کوهنوردی یک‌روزه کوله ۳۰ لیتری انتخاب مناسبی می‌باشد و برای صعودهای دو روزه و بیشتر، ۵۰ تا ۷۰ لیتر مناسب‌تر است.

کوله‌گردی، یکی از روش‌های هیجان‌انگیز گشت‌وگذار در فضای باز است که یکی از روش‌های کم کردن هزینه نسبت به سایر برنامه‌ها محسوب می‌شود. برای آشنایی با مزایای این مدل سفر می‌توانید به بلاگ تکنیک‌های بک‌پکینگ سر بزنید.

باتوم کوهنوردی

اهمیت حضور باتوم کوهنوردی در برنامه بر کسی پوشیده نیست. این وسیله یار همیشگی کوهنورد می‌باشد که در مسیرهای شیب‌دار به کمک‌اش می‌آید. عصای کوهنوردی کاربرد و مزایای مختلفی دارد که در بلاگ باتوم کوهنوردی، مضر یا ضروری صحبت کرده‌ایم.

گتر کوهنوردی

پوشیدن یک گتر خوب در حین کوهنوردی، می‌تواند شما را از ورود گل‌ولای، آب و کثیفی به داخل کفش و شلوار محافظت کند. با استفاده از گتر می‌توانید از فرسایش لباس‌هایتان تا حد ممکن جلوگیری کنید. گتر کوهنوردی کاربردهای فراوان دیگری نیز دارد که می‌توانید بلاگ گتر کوهنوردی چیست بخوانید.

۲پوشاک کوهنوردی

یکی دیگر از لوازم ضروری در چک لیست وسایل کوهنوردی، پوشاک کوهنوردی است. لباس کوهنوردی با توجه به شرایط آب‌و‌هوایی و نوع فعالیت به چندیدن دسته تقسیم می‌شوند.

پوشاکی که در فصل تابستان استفاده می‌شوند با پوشاک زمستانه با توجه به اینکه می‌خواهید به کدام قله صعود کنید، تفاوت دارد. به طور کلی،پوشاک تابستانه باید سبک و خنک بوده و برای جلوگیری از آفتاب‌زدگی، دارای یقه و آستین باشند. همچنین الیاف به کار رفته در آن‌ها بسیار اهمیت دارد. به این دلیل که رطوبت و تعریق را گرفته و به سطح لباس منتقل کنند. 

در انتخاب پوشاک زمستانه، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، پیاده‌سازی سیستم لایه‌بندی می‌باشد. به طور معمول، ‌این پوشاک شامل کاپشن‌های کوهنوردی، شلوار کوهنوردی، بادگیر،کلاه، دستکش، جوراب و … می‌باشد.

آیا تا به حال به سیستم رنگ‌آمیزی پوشاک کوهنوردی دقت کرده‌اید؟ این موضوع به علت ماهیت فعالیت در محیط طبیعت است که موجب دیده شدن بهتر فرد در فضای باز خواهد شد. حتماً در انتخاب لباس‌های کوهنوردی خود و کارایی آن دقت لازم را داشته باشید. علاوه بر ظاهر، یک لباس مناسب در برابر شرایط محیطی مقاوم است و وزنی مناسی دارد. در بلاگ شناخت اصولی لباس کوهنوردی بیشتر به این موضوع پرداخته‌ایم.

۳لوازم کمپینگ و شب مانی

کیسه خواب

کیسه خواب، راحتی شما در کمپ فراهم می‌کند.کیسه خواب در سه جنس پر، پر و الیاف، الیاف تولید می‌شود که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. کیسه خواب پر نسبت به الیاف، سبکتر و کم حجم‌تر است، ولی جذب رطوبت بالایی دارد که مناسب محیط‌های مرطوب نمی‌باشد. بر روی کیسه خواب، دمای مناسب برای استفاده از آن درج شده است.

اگر هنوز نسبت به خرید کیسه خواب اقدام نکرده‌اید، حتماً سری به بلاگ صفر تا صد کیسه خواب بزنید تا با مزایای داشتن یک کیسه خواب اورجینال آشنا شوید. به طور کلی یک کیسه خواب خوب برای سفر شما باید تناسبی متعادل بین وزن و میزان عایقی آن باشد.

زیرانداز کوهنوردی

زیرانداز کوهنوردی یکی از لوازم موجود در چک لیست وسایل کوهنوردی می‌باشد که باید به همراه داشته باشید. همیشه به این موضوع دقت کنید یک کیسه خواب، هرچقدر هم خوب و گرم باشد، نیاز به یک زیرانداز دارید تا آسایش، راحتی خود را تضمین کنید.

چادر مسافرتی

برای انتخاب چادر مناسب، حتماً به بلاگ چادر خانه کوهنورد در طبیعت مراجعه نمایید؛ به طور کلی چادر مورد انتخاب شما باید مطابق با نیازهای برنامه شما تنظیم شود. اگر به برنامه پیمایشی و کوهنوردی می‌روید، سبک و کم حجم بودن چادر اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

اگر قصد سفر کمپینگ با خودرو داشته باشید، انتخاب یک چادر بزرگتر می‌تواند گزینه بهتری باشد؛ چادر بزرگ به شما راحتی بیشتری در  کمپ می‌دهد و با توجه به کوتاهی مسافت پیاده‌روی شما، وزن چادر بار اضافه بر دوش شما نخواهد بود.

غذا و لوازم پخت‌‌و‌پز

همراه داشتن مواد غذایی موردنیاز، تجربه خوبی از سفر را برای شما به همراه خواهد داشت. اما به یاد داشته باشید که اگر مواد غذایی را درست انتخاب نکنید، شاید منجر به خرابی و یا صرف زمان بیش از حد ممکن شود. پس سعی داشته باشید با انتخاب مواد خام که خشک بوده و وزن کمتری دارند، وزن کوله خود را به حداقل برسانید.

هر کوهنوردی برای اینکه بتواند انرژی از دست رفته خود را بازیابد، نیاز دارد تا در طول مسیر کوهنوردی غذا و آب صرف کند. پس باید با ظروف پخت‌وپز داشته باشد تا بتواند غذای خود را آماده کند. این لوازم پخت‌و پز با توجه به نوع برنامه شامل ظروف پخت و پز، کتری، قرص الکل، چاقو، لیوان کوهنوردی، فلاسک و … می‌باشد.

سرشعله کوهنوردی

در شب‌های سرد کوهستان، صرف یک غذای گرم به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را بازیابید. داشتن یک سرشعله کوهنوردی و کپسول گاز به شما کمک می‌کند. با خواندن بلاگ معیارهای انتخاب سرشعله، بهتر می‌توانید وسیله موردنظر خود را خریداری کنید.

۴لوازم بهداشتی و شخصی

لوازم بهداشتی، وسایلی هستند که در هر برنامه‌ای به خصوص طبیعت‌گردی باید با خود به همراه داشته باشید. چرا که بهداشت شخصی در سلامتی شما در حین برنامه اهمیت بسیار بالایی دارد.

5- تجهیزات نجات

از ملزومات ضروری سفر که همیشه باید در لیست وسایل کوهنوردی خود، آن‌ها را در نظر داشته باشید، کیف بقا و کیف امداد و نجات می‌باشد. در صورتی که دچار سانحه شده باشید، نیاز به حداقل لوازم کمک‌های اولیه برای پانسمان خود دارید؛ در این مواقع کیف امداد و نجات به کمک شما می‌آید. همچنین اگه در طبیعت گم شده‌اید و یا دچار اتفاقی شده باشید، می‌توانید از کیت نجات استفاده کنید. تجهیزات کیت نجات شامل آب، غذا، دارو، ابزار علامت دهی و سایر وسایل ضروری می‌باشد.

6- تجهیزات الکترونیک و جهت‌یاب

دستگاه‌های Gps، موبایل، نقشه‌های الکترونیکی، پاور بانک، ارتفاع‌سنج، ساعت و مچ‌بندهای هوشمند جزو تجهیزات الکترونیکی می‌باشند که هنگام کوهنوردی می‌توانید برای شناسایی راه‌ها، ردیابی افراد و نقشه‌برداری استفاده کنید.

چراغ پیشانی

اگر قصد کمپینگ و  شبمانی را دارید، از قرار دادن چراغ پیشانی و لوازم روشسنایی در چک لیست وسایل کوهنوردی غافل نشوید. داشتن چنین وسایلی باعث می‌شود علاوه بر راحتی شما، از آسیب حیوانات درنده در شب مصون بمانید. حتماً با خود یک عدد پاور بانک جهت شارژ مجدد نیز به همراه داشته باشید.

فایل دانلود چک لیست وسایل کوهنوردی

برای انتخاب لوازم کوله باید به خیلی از شرایط از جمله مسافت، مدت زمان حضور و نوع برنامه توجه داشته داشت. در ادامه لیستی جامع از لوازم قابل استفاده در سفر را به صورت فایل دانلود در اختیار شما همراهان همیشگی سیاه کمان قرار می‌دهیم تا در مواقع نیاز آن را چاپ کرده و استفاده نمایید. شما باید از این لیست، انتخاب درستی از لوازم مورد نیازتان را داشته باشید تا بهترین تجربه سفر را برای خودتان رقم بزنید.

قبل از استفاده از این چک لیست به نکات زیر توجه کنید:

 • حتماً پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر آب‌وهوای مقصد خود را بررسی کنید و سپس نسبت به انتخاب لوازم و تجهیزات مناسب برنامه اقدام کنید.
 • به طول زمان سفر خود دقت کافی را داشته و متناسب با آن، بار خود را در کوله بچینید. دقت داشته باشید، سبک سفر کردن بهترین راه است.
 • با همراهان و دوستان خود، ‌لوازم موردنیاز سفر را تقسیم کنید تا بار اضافه‌ای را حمل نکنید و توزیع مناسب بار در بین افراد صورت گیرد.
 • به مواد غذایی که همراه خود می‌برید، توجه کافی داشته باشید.
 • برای نهایی کردن لیست لوازم خود، چندین بار آن را بررسی کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.
 • کوله خود را با حداکثر ظرفیت ممکن پر نکنید. همیشه مقداری فضای خالی در کوله نگه دارید.
 • در حفظ طبیعت کوشا باشید. در نهایت ابزارها و تجهیزاتی را که انتخاب می‌کنید، باید کمترین آسیب را به طبیعت بزند.

به نظر شما جای چه لوازم دیگری در چک لیست وسایل کوهنوردی خالی است؟ داشتن اوقات خوش در مسیر کوهنوردی، با چه وسایلی میسر می‌شود؟

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه چک لیست وسایل کوهنوردی

تجهیزات کوهنوردی تنوع و تعداد زیادی دارند که با توجه به موقعیت و مقصد کوهنوردان، بعضی از آنها تغییر می‌کند. اما همیشه یک سری وسایل به عنوان پایه، باید همراه فرد باشد. از آنجایی که جا گذاشتن کوچکترین وسیله، ممکن است تاثیر زیادی در کیفیت برنامه داشته باشد، پس بهتر است حتما از چک لیستی که تهیه کردیم، استفاده کنید.

بهتره تجهیزات را دسته بندی کنیم تا راحت‌تر و منظم‌تر بتوانید اقدام به جمع آوری وسایل کنید.

وسایل پیمایش شامل؛ کفش مناسب، (با توجه به مقصد و فصل انتخاب کنید)

کوله پشتی که با ارگونومی بدنتان هماهنگ باشد و فضای کافی برای قرارگیری تمام تجهیزات داشته باشد. (در زمان انتخاب به تعداد روزهای کوهنوردی دقت کنید)

باتوم کوهنوردی همیشه همراه داشته باشید تا خستگی کمتری را احساس کنید و نیمی از فشار را از روی زانوها و گردن بردارید. در نهایت گتر را فراموش نکنید.

در مورد پوشاک کوهنوردی بهتر است این کلیت را بدانید که لباس‌های از جنس پنبه مناسب نیستند، زیرا جذب رطوبت بالایی دارند و در اثر تعریق و باران حسابی خیس می‌شوند. همیشه از لباس تخصصی استفاده کنید که خاصیت تنفسی دارند و در عین حال آزادی عمل زیادی به شما می‌دهند.

حواستان باشد در فصل زمستان کاپشن‌های گورتکس، پانچو، بادگیر و بلوز پلار و شلوارهای ضدآب حتما بردارید. البته با توجه به هر فصل و آب و هوا، دستمال سر و کلاه مناسب نیز انتخاب کنید.

برای شبمانی قبل از هرچیزی به یک چادر نیاز دارید. اگر خسته نمی‌شوید از شنیدنش باید مجدداً تکرار و تاکید کنم که به فصل و آب و هوای منطقه دقت کنید! اینکار را برای انتخاب کوچکترین وسیله انجام دهید، چه برسد به چادر خیلی مهم است. اگر کوه‌های خیلی سخت و بلند نمی‌روید، چادرهای سه فصل بسیار مناسب هستند.

انتخاب کیسه خواب باید بر اساس میزان خشکی و رطوبت هوای مقصد انجام شود. اگر منطقه رطوبت بالایی دارد، مدل‌های الیاف مناسب‌تر از مدل پر هستند. البته کیسه خواب‌های پَر، سبکتر و گرمتر از الیاف می‌باشند.

بدون زیرانداز شبمانی نکنید! چادر نزنید! کیسه خواب پهن نکنید! زیرانداز ممکن است یک لایه نازک به نظر برسد، اما تاثیر بسزایی در عایق بودن سرما دارد. به علاوه اینکه در حفظ سلامت چادر و کیسه خواب، بسیار موثر است.

لذت آشپزی در طبیعت برای کوهنوردان و طبیعتگردها، حد ندارد. به همین دلیل حتما لوازم پخت و پز را از یاد نبرید. از ست قابلمه و کتری گرفته تا کاسه و قاشق و چنگال، لیوان و چاقو نیز فراموش نشود. برای آشپزی بهتر است حواستان به زمان فاسد شدن موادغذایی باشد!

برای حفظ محیط زیست و راحتی خودتان، سرشعله کوهنوردی و کپسول مخصوص ان را تهیه کنید تا به معنای واقع لذت آشپزی در طبیعت را با حس راحتی تلفیق کنید.

لوازم شخصی مانند کارت ملی، کارت پول، پول نقد و مدارکی از این دست همراهتان باشد. خانم‌ها پدهای بهداشتی را از قلم نیاندازند.

علاوه بر چک کردن وسایل و تجهیزات، حتما پیش بینی آب و هوا را نیز چک کنید و مسیر را قبل از پیمایش بررسی کنید. امیدواریم تجربه خوبی داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط