معیار‌های انتخاب سرشعله کوهنوردی

نوشیدن یک فنجان قهوه داغ هنگام طلوع آفتاب روبه کوهستان یا لذت یک وعده غذای گرم و دل‌چسب زیر آسمان پُر‌ ستاره؟

این لحظات کوچک و گذرا اغلب تبدیل به یکی از عزیز‌ترین خاطرات ما در کوهستان می‌شوند. در حالی که فقط با وجود یک منبع گرمایشی امکان‌پذیر هستند. شما به وسیله یک سر‌شعله مناسب و سوخت آن، می‌توانید یک منبع گرمایشی با‌کیفیت، سبک و کم حجم بسازید؛ اما برای ماندگاری این لحظات باید حتماً شناخت کاملی از سر شعله کوهنوردی پیدا کنید تا بتوانید انتخابی مناسب و ماندگار داشته باشید.

اگر در فکرتان است که منبع گرمایشی خود را از طریق آتش تأمین کنید. حتماً هنوز بلاگ محافظت از محیط زیست را نخوانده‌اید!

لطفاً با روشن کردن آتش به سرمایه‌ی آیندگان آسیبی وارد نکنید. وقتی می‌توانید خیلی راحت، بدون هیچ دغدغه و آسیبی به خواسته‌های خود برسید؛ چرا تصمیم به این کار مضر می‌گیرید؟ اما اگر همچنان تمایل به روشن کردن آتش داشتید یا به آن نیاز مبرم پیدا می‌کنید؛ حتماً از اصول مهمی که دارد پیروی کنید. این اصول را می‌توانید در بلاگ آشپزی در طبیعت به طور کامل ببینید.

کوهنوردان و طبیعت‌گردان همیشه قدردان نصب و راه‌اندازی آسان سرشعله و مخزن سوخت در شرایط دشوار کمپینگ بوده‌اند. با این وجود دیگر لازم نیست آب گران‌بها را روی آتش بریزند تا خش‌خش ذغال‌ها را بشنوید و خیالتان از بابت خاموش شدن آتش آسوده شود. با وجود سر‌شعله کوهنوردی آمار آتش‌سوزی‌های کوهستان بسیار کاهش پیدا کرده است.

سرشعله کوهنوردی چیست؟

اگر تصمیم به استفاده از نوعی اجاق گاز کوهنوردی گرفتید؛ باید برای انتخاب مدل آن تصمیم بگیرید اما برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر در این‌باره باید جواب سوال‌های به خصوصی را در کنار هم جمع کنید. برای مثال:

  • برای چه کاری قصد استفاده از سر شعله کوهنوردی دارید؟ تنها جوش آوردن آب یا پخت و پز غذا؟
  • چه نوع سوختی می‌خواهید استفاده کنید؟ و برای چند نفر نیاز به این وسیله کاربردی دارید؟

پاسخ این سوال‌ها در کنار هم، موجب انتخاب دقیق‌تر شما می‌شود. سر شعله کوهنوردی به دلیل سبک و کم حجم بودنش انتخاب بی‌نظیری در زمان کمپینگ و کوهنوردی خواهد بود. اما برای انتخاب دقیق‌تر آن باید به نکات ساده ولی به شدت تأثیر‌گذار آن توجه کنید.

سوخت کپسول سرشعله کوهنوردی

سوخت کپسول‌ها به صورت گاز و مایع است. اجازه بدهید این دو نوع را به صورت کامل به شما معرفی کنیم و در این بین مزایا و معایب آن را با هم بررسی کنیم:

سوخت گازی کپسول سرشعله کوهنوردی حاوی ترکیبی از سوخت ایزوبوتان و پروپان تحت فشار با ترکیب 80 به 20 می‌باشد. این کپسول‌ها به راحتی در دسترس هستند، استفاده از آن‌ها آسان است و در همه‌ی موارد به جز شرایط سخت و محدودیت‌های آن، آتش را برای شما حفظ می‌کنند. از کپسول سرشعله کوهنوردی باید به خوبی نگهداری کنید تا از نشت و ایجاد شرایط خطرناک آن جلوگیری شود.

هم چنین قوطی‌ها و مخازن سوخت نباید بیش از حد گرم یا سرد شون؛ اما سوخت‌های مایع را نیز نمی‌توان فراموش کرد. سوخت‌های مایع معمولاً بنزین و نفت سفید هستند که در استفاده از آن‌ها باید جوانب احتیاط را رعایت کنید. برای مثال حضور یک بطری قدیمی و پلمپ بی‌کیفیت کافی است تا تمامی لوازمتان بوی نا‌خوشایند این سوخت را به خود بگیرد.

مسأله دومی که در خصوص این نوع سوخت باید بدانید، نگهداری و ذخیره‌سازی آن است. در یک کلام بگوییم که اصلاً انبار کردن این سوخت را به طور کل فراموش کنید. شما نمی‌توانید از این نوع سوخت برای مدت طولانی نگهداری کنید. حتی هنگامی که از یک برنامه کوهنوردی باز می‌گردید، باید بدانید می‌خواهید با بقیه‌ی سوخت خود چه کاری انجام دهید، زیرا در غیر این صورت این سوخت دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

اکسیژن موجود در سوخت به مرور زمان باعث تجزیه‌ی آن می‌شود. در نتیجه ممکن است قابلیت اشتعال‌زایی خود را به راحتی از دست دهد. فرض کنید در وسط یک برنامه با حمل سر شعله کوهنوردی و سوخت آن قصد داشتید یک غذای دلچسب بپزید؛ اما حتی نمی توانید آن را روشن کنید! قطعاً هیچ کس نمی‌خواهد در آن لحظه به جای شما باشد.

البته می‌دانیم که سوخت‌های مایع کمی حجیم و سنگین‌تر هستند و حمل مشکل‌تری دارند اما در هوای خیلی سرد شاید انتخاب بهتری باشند. نکته جذابی که در خصوص این نوع سوخت وجود دارد؛ تمایل هیچهایکر‌ها یا بک‌پکر‌ها برای استفاده از این نوع سوخت است.

البته نه فقط به خاطر مقرون بصرفه بودن آن‌، بلکه دسترسی آسان‌تر به سوخت آن‌هاست که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. نکته قابل توجه‌تر این‌که سوخت مایع امکان حمل با هواپیما را به شما می‌دهد. در حالی که بهتر است کپسول گاز را داخل هواپیما حمل نکنید. اما همیشه می‌توانید جای خالی مخزن سوخت مایع را با خود ببرید و خیالتان از سوخت آن آسوده باشد و هرجا می‌خواهید می‌توانید آن را پر کنید.

شاید از پرسش این سوال تعجب کنید. اما همان طور که پیش‌تر گفتیم دمای هوا در نحوه انتخاب سوخت بسیار تأثیر‌گذار خواهد بود. باید بدانید که در هوای سرد، سوخت مایع می‌تواند انتخاب ایده‌آل‌تری باشد. با این که معمولاً سوخت‌های گازی از سمت طبیعت‌گردان بیشتر مورد‌پسند هستند.

ترکیب پروپان و بوتان به شما اجازه می‌دهد در دماهای مختلف با خیال راحت به آشپزی و استفاده از اجاق گاز کوهنوردی بپردازید. اما هوای سرد در کنار فشار هوا همیشه هم با شما رفیق نیستند. در واقع اختلاف فشار بین گاز‌ها، پروپان را به سمت بالا می‌کشد و این مسأله موجب می‌شود کمی سریع‌تر از بوتان بسوزد.

در صورت اتمام پروپان، در کپسول اجاق گاز کوهنوردی شما فقط بوتان باقی می‌ماند که به تنهایی نمی‌تواند در آن شرایط بسوزد و اجاق گاز کوهنوردی شما را روشن نگه دارد. در نهایت یک کپسول سرشعله کوهنوردی پر از بوتان بلا‌استفاده، یک غذای سرد و چهره‌های ناراحت برای شما می‌ماند. پس در انتخاب خود دقت کنید. با توجه به اقلیم محل برنامه، آب و هوای فصل و برنامه‌ریزی کوهنوردی خود، می‌توانید تشخیص دهید چه نوع سوخت و اجاق گاز کوهنوردی برای شما مناسب است.

تا چه اندازه وزن را می‌توانید تحمل کنید؟ اگر جواب شما در برابر این سوال یک دهن کج، به فکر فرو رفتن و  جواب «نه خیلی زیاد» است؛ پس باید به دنبال یک اجاق گاز مسافرتی جمع و جور سبک باشید که قابلیت حمل آسانی داشته باشد و به راحتی نصب شود.

 اگر وزن برایتان خیلی قابل توجه است باید بدانید که سوخت‌های مایع وزن بیشتری دارند. اما زمانی که قصد دارید سفرتان را کمی طولانی کنید، قطعاً به تعداد بیشتری سوخت نیاز پیدا می‌کنید و به همراه داشتن تعداد زیادی کپسول اجاق گاز کوهنوردی نه تنها انرژی زیادی از شما می‌گیرد؛ بلکه اصلاً مقرون بصرفه هم نیست. اما تعداد زیادی از کپسول مایع نیز وزن بالایی به کوله‌پشتی شما می‌دهد.

در غیر این صورت یا از دوستان کوهنورد خود کمک بگیرید یا به مراجعه به بلاگ کوله‌چینی نحوه صحیح آن را یاد بگیرید تا با کم کردم وزن از لوازم دیگرتان بتوانید سر شعله کوهنوردی محبوب خود را به همراه ببرید.

کپسول اجاق گاز مسافرتی به نگهداری کمتری نیاز دارد. برای اطمینان از عملکرد مناسب تنها باید آن‌ها را تمیز نگه دارید. چک کردن مداوم این نوع از کپسول اجاق گاز مسافرتی می‌تواند از به وجود آمدن مشکلات ناگهانی جلوگیری کند. می‌توانید آن را در خانه به سادگی امتحان کنید.کافی است آن را در خانه روشن کنید و با آب و صابون امتحان کنید که مشکل نشتی وجود دارد یا خیر.

اما سوخت‌های مایع نیاز به نگهداری بیشتری دارند. هرچند در حال سوختن بسیار تمیز به نظر می‌رسند اما اگر سوخت کمی قدیمی باشد می تواند روی اجاق گاز مسافرتی شما رسوب‌هایی ایجاد کند که جریان سیستم گرمایشی را به مرور زمان مختل می کند. این رسوب‌ها در شلنگ سر شعله کوهنوردی باقی می‌ماند و منجر به عملکرد ضعیف و حتی گاهی موقعیت‌های بالقوه و خطرناک می‌شود بنابراین حتماً بازرسی‌های گاه و بیگاه اجاق گاز کوهنوردی خود را انجام دهید و به تمیزی آن توجه کنید تا مشکلاتی از این قبیل گریبان گیر شما نشوند.

انواع سرشعله کوهنوردی

تفاوت انواع سر شعله‌ها در چیست؟ بسیاری از مدل های سر شعله کوهنوردی و اجاق گاز کوهنوردی بر اساس نوع سوختشان دسته‌بندی می‌شوند مثلاً سر شعله کوهنوردی از تفکیک دو نوع سوخت مایع و گازی که ترکیب بوتان و پروپان است، تشکیل می‌شود. اما سر شعله کوهنوردی با سوخت گازی خود دو نوع پیچشی و شلنگ دار دارد که نوع پیچشی حجم کمتری دارد ولی برای پخت و پز شما را دچار محدودیت‌هایی می‌کند.

اگر قصد کمپینگ و طبیعت گردی داشته باشید، بهترین انتخاب برای شما، سرشعله شلنگ دار است. این سر شعله کوهنوردی به دلیل داشتن حرارت مناسب انتخاب مناسب‌تری برای پختن غذا خواهد بود. علاوه بر این، سرشعله شلنگ دار راحتی بیشتری در جا‌به‌جایی و اسکان دارد. 

از سوی دیگر اگر قصد صعود به ارتفاعات بلند دارید یا از افرادی هستید که همیشه غذای تازه و گرم می‌پزید؛ بهتر است سر شعله‌های پیچشی که مستقیماً روی سوخت قرار می‌گیرند را انتخاب کنید.

اگر به وزن و اندازه توجه به خصوصی می‌کنید؛ این سر‌شعله‌ها انتخاب بهتری هستند. از طرفی از نظر ظاهری می‌توانید آن‌ها را به سر شعله سه پر یا سر شعله چهار پر تقسیم کنید. منظور از سر شعله کوهنوردی سه پر، سرشعله هایی هستند که با سه پره تولید می‌شوند. این پره‌ها برای نگه‌داری ظروف روی سر شعله تعبیه شده اند و با ایستایی خوبی که دارند؛ ظروف را بر روی خود ثابت نگه می‌دارند.

سر‌شعله‌های چهار پر، بزرگ‌تر هستند و برای ایستایی بیشتر و تعادل به صورت چهار پره طراحی می‌شوند.

فاکتور‌های انتخاب بهترین سرشعله کوهنوردی

خرید اجاق گاز کوهنوردی می‌تواند خیلی سرگرم کننده باشد یا تبدیل به یکی از سخت‌ترین کار‌های دنیا شود! بستگی دارد چقدر اطلاعات و آگاهی در خصوص سر شعله کوهنوردی داشته باشید. شاید یک محصول برای فرد دیگر مفید باشد ولی برای شما اصلاً کاربردی نباشد. پس بهتر است راجع به محصولات آگاهی کامل پیدا کنید و با توجه به برنامه‌ریزی کوهنوردی خود، محصول مناسبتان را پیدا کنید.برای درک بیشتر این اطلاعات با ما همراه باشید:

وزن سرشعله کوهنوردی

همان طور که گفتیم، وزن توجه نهایی هر کوهنورد یا بک پکر است. زیرا وزن کوله‌پشتی برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل به کوله‌چینی توجه بالایی می‌کنند. برایتان سوال است که چرا از لحظه اول طبق این ویژگی انتخاب نمی‌کنند؟ باید بگوییم درست است که هدف پیدا کردن سبک‌ترین سر شعله می‌باشد اما سرشعله کوهنوردی انتخابیتان باید تمامی ویژگی‌های مورد نیاز را در کنار سبکی داشته باشد. در نهایت می‌دانید که سرشعله کوهنوردی سنگین‌ترین عضو کوله‌پشتی شما نیست.

پس اگر قصد کم کردن وزن کوله‌پشتی خود را دارید، به کوله‌چینی خود بیشتر توجه کنید. مطمئنیم با تغییر اصول آن جای کافی برای سرشعله کوهنوردی مناسب خود پیدا می‌کنید.

تنظیم کننده فشار اجاق گاز کوهنوردی

یک سر‌شعله معمولی برای روشن ماندن فقط به فشار هوای داخل کپسول وابسته است. یعنی به وسیله فشرده بودن هوای داخل آن و انتقال فشار است که سوخت به سرشعله می‌رسد. این مسأله با هر بار استفاده کاهش می‌یابد. یعنی هر چه از پُر بودن کپسول کم شود، میزان انتقال سوخت هم کاهش پیدا می‌کند و ممکن است به جایی برسد که دیگر انتقال سوخت امکان‌پذیر نباشد.

حال تصور کنید که این اتفاق در ارتفاعات بالا و مجاورت با فشار هوا چقدر اذیت کننده خواهد بود! البته بهتره اشاره کنیم در دماهای پایین این اتفاق شدید‌تر می‌شود. دارا بودن یک تنظیم‎‌کننده بر روی سرشعله کوهنوردی این معضلات و دغدغه‌های فکری را از شما دور می‌کند و می‌توانید به سادگی میزان ورودی سوخت سر‌شعله خود را کم و زیاد کنید.

اندازه سر شعله کوهنوردی

معمولاً به چه برنامه‌هایی می‌روید؟ برای چند نفر نیاز دارید آب را به جوش آورید یا غذا بپزید؟ جواب این سوال‌ها به شما امکان می‌دهد اندازه دقیقی برای سرشعله کوهنوردی خود انتخاب کنید. ممکن است یک شعله کوچک برای به جوش آوردن آب کافی باشد و هر چند که تعداد بالایی داشته باشید؛ کار شما را راه بیاندازد. اما اگر برای آشپزی نیاز به سرشعله داشته باشید قطعاً سر ‌شعله کوهنوردی کوچک کفاف یک جمعیت را نمی‌دهد. 

می‌دانیم که سرشعله کوچک‌تر، جمع و جور است و به راحتی جمع می‌شود و در کوله‌پشتی قرار می گیرد. اما با توجه به شرایطتان انتخاب کنید تا زمانی که نیاز دارید؛ منبع گرمایشی کفاف نیازهایتان را بدهد.

فندک سرشعله کوهنوردی

شصت دست شما هم از بس آن را بر روی فندک فشار دادید؛ درد می‌کند؟خوب روشن کردن گاز با فندک در شرایط سخت می‌تواند کمی دشوار شود. به همین دلیل طراحان برند‌های معتبری چون فیرمپل با طراحی یک فندک پیزو بر روی سرشعله کوهنوردی به شما امکان راحت روشن کردن سرشعله کوهنوردی را می‌دهد.

عملکرد سرشعله کوهنوردی

مهم‌ترین ویژگی همه‌ی تجهیزات کوهنوردی کارآیی آن‌هاست که باید به آن توجه بسیاری کنید. سر شعله کوهنوردی نیز مانند بقیه‌ی تجهیزات کوهنوردی باید کارآیی و عملکرد دلخواه شما را داشته باشد. قطعاً هیچ‌کس نمی‌خواهد بعد از یک صعود هیچان‌انگیز بدون چای یا غذای گرم بماند. چه چیزی مثل این گزینه‌ها می‌تواند خستگی را از تن یک کوهنورد به در کند؟ 

پس حتماً قبل از صعود، عملکرد سرشعله کوهنوردی خود را چک کنید تا با خیالی آسوده پا در دل طبیعت بگذارید. منظور از عملکرد، میزان گرمایشی است که سرشعله کوهنوردی انتقال می‌دهد. همچنین، مقاومت در سرما، باد و شرایط دلخواهتان می‌تواند عوامل خوبی برای سنجش عملکرد سر شعله کوهنوردی شما باشد.

نکات مهم در هنگام استفاده از سر شعله کوهنوردی

  • در داخل چادر آشپزی نکنید! گاهی از روی تنبلی یا به خاطر امان ماندن از سرما ترجیح می‌دهید آشپزی را درون چادر انجام دهید. اما حواستان به مسمومیت با دی اکسید کربن هم باشد. علاوه بر مسمومیت در این شرایط، خطر آتش سوزی نیز جان شما را تهدید می‌کند.
  • سعی کنید در صاف‌ترین سطح ممکن از سرشعله کوهنوردی استفاده کنید.
  • حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند! پس همیشه یک جعبه ابزار کوچک یا کبریت و فندک به همراه خود داشته باشید. می‌دانیم که سر‌شعله انتخابیتان دارای فندک است اما کار از محکم کاری عیب نمی‌کند. اگر فندک شما گیر کرد یا دچار ایرادی شد بهتر است نقشه دومی داشته باشید. در مدل‌های سوخت مایع، امکان گرفتن سوراخ ژیگلور زیاد است. پس یک جعبه ابزار کوچک می‌تواند بزرگ‌ترین راه نجات شما شود.
  • سرما برای کپسول سرشعله کوهنوردی مثل سم می‌ماند! پس مراقب باشید. در هوای سرد آن را گرم نگه دارید. می‌توانید کپسول سر شعله کوهنوردی را همراه خود در کیسه‌خوابتان ببرید. گرمای درون آن موجب افزایش فشار می شود. حتی زمانی که در برف آشپزی می‌کنید، در زیر آن یک فوم عایق قرار دهید تا جلوی یخ‌زدن کپسول سر شعله کوهنوردی را بگیرد.
  • کپسول اجاق گاز کوهنوردی خود را خیلی پر نکنید. قدری فضا برای هوا بگذارید. هم چنین با گرم شدن سوخت منبسط می‌شود پس حتماً فضای بیشتری برای آن در نظر بگیرید. اگر برای مدتی قصد استفاده از کپسول سرشعله کوهنوردی را ندارید حتماً آن را خالی کنید.
  • حتماً در زمان خرید سرشعله کوهنوردی چک کنید که اجاق گاز کوهنوردی شما با کپسول آن هم‌خوانی دارند؟ گاهی مدل‌های کپسول سوخت به بعضی از برند‌های سر شعله متصل نمی‌شوند.

در انتها باز هم تأکید می‌کنیم که بدون آگاهی خرید نکنید. هیچ چیز مانند انتخاب تجهیزات مناسب در کوهنوردی نمی‌تواند امنیت و آسایش را به شما هدیه دهد. پس بهتر است با انتخاب صحیح، این آسودگی را برای خود به وجود آورید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:
مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه معیارهای انتخاب سرشعله کوهنوردی

سرشعله کوهنوردی امکان نوشیدن یک لیوان چای داغ بر روی قله، یا یک وعده غذای گرم در دل طبیعت را به راحتی فراهم کرده است. اگر بلاگ حفاظت از محیط زیست را مطالعه کرده باشید، خوب می‌دانید؛ برپایی آتش یعنی آسیب به آن محیط، مگر اینکه بتوانید به شیوه درست اقدام به اینکار کنید.

علاوه بر آسیب به محیط زیست، درست کردن آتش، زمان و متریال می‌خواهد که خیلی از جاها پیدا کردن هیزم کار سختی خواهد بود و زمان زیادی نیز برای اینکار نداریم. تازه برای خاموش کردنش مجبوریم بخش زیادی از منبع آب خود را هدر بدهیم. با یک حساب سرانشگتی متوجه می‌شوید سرشعله‌ها مانند یک ناجی هستند.

زمانی می‌توانید سرشعله مناسب پیدا کنید که بدانید برای چه کاری به آن نیاز دارید، آیا فقط قصد جوش آوردن آب را دارید یا آشپزی هم مطرح است و… بعد از جواب درست به سوال‌های اینچینین می‌توانید گزینه درست را انتخاب کنید.

معمولا کپسول‌های گازی که مناسب سرشعله هستند، از ترکیب دو سوخت ایزوبوتان و پروپان تحت فشار ساخته می‌شوند و با تمام سرشعله هماهنگی دارند. حتی می‌توانید کپسول را بعد از خالی شدن دوباره پر کنید، آنها یکبار مصرف نیستند.

البته به جز کپسول، سوخت‌های مایع نیز گاهی اوقات قابل استفاده هستند. اما حقیقتا کمی کار با آنها سخت و مشکل است. تازه امکان دارد نشت دهد و کل تجهیزات و کوله پشتی را کثیف کند! فاجعه‌ای که هیچ کوهنوردی نمی‌خواهد با آن مواجه شود.

اما از خوبی‌های استفاده از سوخت مایع این است که در هوای بسیار سرد که ممکن است گازها یخ زده شوند، سوخت مایع به دادتان برسد. به همین دلیل همیشه زمان برنامه‌هایتان را مورد نظر قرار دهید و مهم‌تر از آن حواستان به دمای مقصدتان باشد.

وزن مساله بسیار مهمی است که برای همه افراد قابل توجه است. اما خیلی‌ها توان وزن زیاد را اصلا ندارند، آنها باید یک سرشعله جمع و جور انتخاب کنند تا بتوانند وزن نهایی را کنترل کنند. اما اگر قصد کمپینگ دارید و می‌توانید وسیله‌های بیشتری با خودتان ببرید، سرشعله‌های بسیار مقاوم‌تری هستند که حجم کمی دارند اما برای آشپزی‌های در طبیعت بسیار مناسب هستند.

سرشعله کوهنوردی نیاز به تعمیر خاصی ندارد اگر همیشه آن را تمیز نگهدارید. اما یک نکته‌ای که بهتر است یادتان باشد این است که معمولا فندک‌هایی که بر روی آنها تعبیه می‌شود خیلی زود از کار می‌افتدند یا اصلا از همان اول روشن نمی‌شوند. پس توصیه می‌کنیم با خودتان فندک مجزا همراه داشته باشید.

سرشعله کوهنوردی به دو صورت پیچی  شلنگ‌دار طراحی شده است. مدل‌های پیچی برای کوهنوردی توصیه می‌شود، زیرا حجم کمتری دارد معمولا. اما سرشعله‌های شلنگ‌دار مناسب کمپینگ و طبیعتگردی هستند. آنها ثبات بیشتری برای قرار گیری ظروف هستند و از مقاومت بیشتری معمولا برخوردارند.

به طور کلی یک سرشعله کوهنوردی (فرقی نمی‌کند پیچی باشد یا شلنگ‌دار) باید وزن مناسبی داشته باشد و فشار گاز را بتواند به صورت متعادل خارج کند تا شعله خوبی داشته باشد.

فقط همیشه حواستان باشد در چادر کپسول را روشن نکنید. گاز در چادر جمع می‌شود و سبب خفگی و در نهایت منجر به مرگ خواهد شد. لطفا همیشه این نکته را در ذهن داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط