کوهنورد دوستدار محیط زیست.jpg-3

10 راهکار برای تبدیل شدن به کوهنورد دوستدار محیط زیست یا eco-friendly

در این مطلب قصد داریم در مورد کوهنورد دوستدار محیط زیست یا به عبارت دیگر درباره کوهنوردی محیط زیست صحبت کنیم. اگر به کوهنوردی و گردش در طبیعت و فضای باز علاقه دارید، این نکته را هم می‌دانید که مراقبت از فضاهای طبیعی چقدر مهم است. شما به عنوان یک کوهنورد این فرصت را دارید که مراقب محیط زیست باشید. حال سؤال اینجاست که چگونه می‌توان در کنار تفریح مراقب طبیعت بود؟ در ادامه 10 نکته کلیدی که می‌تواند به شما کمک کند تا به یک کوهنورد دوستدار طبیعت تبدیل شوید را بیان می‌کنیم.

کوهنورد دوستدار محیط زیست

کوهنورد دوستدار محیط زیست کیست؟

کوهنورد دوستدار محیط زیست یا Eco-Friendly فردی است که در هنگام کوهنوردی یا طبیعت گردی اقداماتی را برای کاهش اثرات زیست محیطی خود انجام می‌دهد. این می‌تواند شامل استفاده از وسایل سازگار با محیط زیست، اجاره وسایل به جای خرید تجهیزات جدید، کاهش ضایعات و دیگر اقدامات حمایتی باشد.

کوهنورد حامی محیط زیست کسی است که به محیطی که وارد آن می‌شود احترام می‌گذارد و اقداماتی را برای به حداقل رساندن تأثیر مخرب بر طبیعت انجام می‌دهد. اغلب کوهنوردان حامی محیط زیست از محصولاتی که از مواد طبیعی مثل پوست حیوانات به دست می‌آیند، استفاده نمی‌کنند. این افراد همه‌جوره مراقب و محافظ محیط زیست حفاظت و حیات وحش هستند.

10 نکته طلایی برای تبدیل شدن به کوهنورد محافظ محیط زیست

برای تبدیل شدن به یک کوهنورد دوستدار محیط زیست باید یک سری اقداماتی را انجام دهید. در ادامه مهم‌ترین نکات در این زمینه را بیان می‌کنیم.

1- هیچ ردی در طبیعت از خود باقی نگذارید

به عنوان یک کوهنورد دوستدار محیط زیست باید طبیعت را پاک نگه داریم. پیروی از اصول رد پایی از خود نگذار (Leave No Trace  ) برای به حداقل رساندن تأثیر ما بر محیط زیست ضروری است. این اصل به این نکته اشاره دارد که کوهنوردان و طبیعت گردان باید هر چیزی را که با خود به محیط زیست آورده‌اند با خود ببرند. در حقیقت طبق این قانون طبیعت گردان باید به حیات وحش و محیط طبیعی احترام بگذارند.

لازم به ذکر است که بخشی از کوهنوردی دوستدار محیط زیست، گسترش آگاهی است. به همین منظور می‌توانید در طول کوهنوردی به هم نوردان خود در مورد شیوه‌های پایدار و اهمیت حفظ محیط زیست آموزش دهید.

2- ابزار و تجهیزاتی سازگار با محیط زیست را انتخاب کنید

برای اینکه یک کوهنورد دوستدار محیط زیست باشیم باید در انتخاب تجهیزات و وسایل طبیعت گردی و کوهنوردی نیز دقت کنیم. به همین منظور باید از وسایل سازگار با محیط زیست و تجزیه پذیر در کوهنوردی و طبیعت گردی بهره ببریم. با انتخاب محصولات سازگار با محیط زیست، می‌توانیم ردپای کربن خود را کاهش دهیم و به جامعه کوهنوردی پایدارتر و پاک‌تر کمک کنیم.

امروزه تجهیزات زیادی هستند که از ترکیباتی سازگار با محیط ساخته می‌شوند و همچنین در ساخت آنها از محصولات طبیعی مانند پوست حیوانات استفاده نمی‌شود. پس کوهنوردان دوستدار طبیعت باید از این‌گونه وسایل استفاده کنند.

کوهنورد دوستدار محیط زیست.jpg-2

3- به عنوان یک کوهنورد دوستدار محیط زیست عضو سازمان‌های حمایت از محیط زیست شوید

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تبدیل شدن به یک کوهنورد دوستدار محیط زیست این است که عضو سازمان‌های حامی طبیعت باشید. حمایت از سازمان‌هایی که برای حفاظت از مناطق کوهنوردی و محیط زیست تلاش می‌کنند، روشی بسیار مؤثر برای تبدیل شدن به یک کوهنورد حامی طبیعت است. شما می‌توانید با یک سرچ ساده در گوگل این‌گونه سازمان‌ها را پیدا کرده و در آنها عضو شوید.

همچنین به عنوان یک کوهنورد، خود را نماینده و حامی کوه‌ها و طبیعت بدانید. برای این منظور می‌توانید در پروژه‌هایی مشارکت کنید که بر نگهداری مسیرها، حفاظت از حیات وحش و گردشگری پایدار تمرکز دارند. با رعایت این نکات می‌توانید اطمینان حاصل کنید که نسل‌های آینده نیز کوهنوردی و گردش در طبیعت را تجربه می‌کنند.

4- برای سفر به طبیعت از وسایل حمل و نقل مناسب استفاده کنید

به عنوان یک کوهنورد دوستدار محیط زیست باید از وسایل حمل و نقل عمومی مناسب برای سفر به طبیعت استفاده کنید. استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و حتی دوچرخه می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش داده و اثرات زیست محیطی را به حداقل برساند.

5- برای سفر به طبیعت و کوهنوردی فقط آنچه را که نیاز دارید بخرید

یک کوهنورد دوستدار محیط زیست قبل از شروع سفر باید یک لیست از تجهیزات و وسایل مورد نیاز خود تهیه کند. پس از نوشتن لیست یک بار دیگر آن را چک کند و ببیند کدام‌یک واقعاً ضروری هستند. این کار نه تنها برای محیط زیست، بلکه برای بودجه فرد نیز مفید خواهد بود. بنابراین، کوهنورد باید کوله پشتی خود را سبک نگه دارد و فقط چیزهایی را بردارد که در سفر ضروری هستند. با این کار زباله کمتری تولید می‌شود و به طبیعت آسیب کمتری وارد خواهد شد.

کوهنورد دوستدار محیط زیست.jpg-3
تکنیک‌های مؤثر برای کوهنوردی در طبیعت و حفظ حیات وحش

6- در زمان خرید تجهیزات کوهنوردی به مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید

به عنوان یک کوهنورد دوستدار محیط زیست در زمان خرید وسایل طبیعت گردی و کوهنوردی، باید به نوع محصول و ترکیبات موجود در آن توجه نمایید. باید ببینید این وسایل و تجهیزات از چه موادی ساخته شده‌اند. اقلامی که استفاده می‌کنید می‌توانند ترکیبات سمی خاصی را آزاد کنند یا به روشی ناپایدار تولید شوند.

سعی کنید از محصولات حاوی PFC دوری کنید، زیرا برای محیط زیست مضر هستند و در شرایط خاصی می‌توانند به گازهای گلخانه‌ای تبدیل شوند. در عوض، روی خرید وسایل ساخته شده از مواد بازیافتی، مانند پلی استر و مواد آلی، مانند پنبه ارگانیک تمرکز کنید.

با توجه به اینکه کفش‌های کوهنوردی از چرم ساخته شده‌اند، به عنوان یک کوهنورد دوستدار محیط زیست می‌توانید به جای خرید این نوع کفش‌ها، مدل‌های دیگری را تهیه نمایید. حتی عینک آفتابی که می‌خرید نیز باید از موادی تهیه شده باشد که به محیط زیست آسیب نزند و یا در ساخت آن از مواد طبیعی استفاده نشده باشد. 

7- به عنوان یک کوهنورد دوستدار محیط زیست زباله‌های خود را به درستی دفع کنید

برای تبدیل شدن به یک کوهنورد دوستدار محیط زیست باید یاد بگیرید که زباله‌های خود را با روش‌های صحیح دفع نمایید. شما باید یاد بگیرید زباله‌هایی مانند بطری، قوطی، و باقیمانده غذاهای خود را با روش‌های درست دفع کنید.

می‌توانید این‌گونه زباله را به درستی بسته بندی کرده و در ماشین قرار دهید تا پس از برگشتن از کوه به سطل آشغال بیندازید. همچنین بدون بازرسی کامل کمپ را ترک نکنید. علاوه بر این محصولات بهداشتی که استفاده می‌کنید، مانند دستمال توالت، نباید در طبیعت رها شوند، بلکه باید مانند بقیه زباله‌هایی که تولید می‌شود، بسته بندی و حمل شوند. حتی برای شستن ظروف کثیف خود نیز باید از شوینده‌های زیست تخریب پذیر استفاده کنید.

کوهنورد دوستدار محیط زیست.jpg-4
حفاظت از محیط زیست در کنار طبیعت گردی و کوهنوردی

8- در صورت روشن کردن آتش، قبل از ترک کوهنوردی آتش را خاموش کنید

به عنوان یک کوهنورد دوستدار محیط زیست در صورت روشن کردن آتش در طبیعت باید قبل از حرکت آن را خاموش کنید. همچنین هنگام درست کردن آتش، سعی کنید آن را تا حد امکان کوچک نگه دارید. هنگام شعله‌ور کردن آتش، این کار را درست انجام دهید و مطمئن شوید که تمام چوب‌هایی که استفاده کرده‌اید، قبل از ترک محل سوخته باشند. در مورد هیزم، هیچ شاخه درختی را قطع نکنید، حتی اگر به نظر مرده باشد. فقط آنچه را که می‌توانید در کف جنگل پیدا کنید جمع آوری نمایید.

قطعه چوب‌هایی را انتخاب کنید که بزرگ‌تر از مچ دست شما نیستند. می‌توانید از آب برای خاموش کردن آتش استفاده کنید. حتی برای اطمینان می‌توان خاکستر باقیمانده را نیز جمع کرد و در جای دیگری ریخت.

9- برای تبدیل شدن به یک کوهنورد دوستدار محیط زیست باید به درستی آموزش ببینید

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد کوهنورد دوستدار محیط زیست این است که باید از آموزش‌ها و دانش لازم در این زمینه آگاه باشید. به طور کلی آموزش صحیح در مورد تأثیر کوهنوردی بر محیط زیست، کلیدی است برای اینکه یک کوهنورد دوستدار طبیعت و حیات وحش باشیم. باید از تکنیک‌های کوهنوردی محیط زیست، مقررات محلی و تلاش‌های حفاظتی در مناطقی که صعود می‌کنید، مطلع باشید.

شما به عنوان کوهنورد، این امتیاز و مسئولیت را دارید که از فضاهای طبیعی خود محافظت کرده و پایداری را تمرین کنید. با پیروی از اصول < هیچ ردی از خود باقی نگذار> انتخاب تجهیزات سازگار با محیط زیست، حمایت از تلاش‌های حفاظتی، در نظر گرفتن نحوه رفت و آمد خود می‌توانید کوهنوردانی دوستدار محیط زیست باشید. همچنین با یادگیری این تکنیک‌ها می‌توانید اثر مثبتی بر محیط زیست نیز بگذارید.

10- هیچ بوته‌ای را برای قرار دادن وسایل کوهنوردی خود از بین نبرید

یک کوهنورد دوستدار محیط زیست باید هیچ‌گونه آسیبی به طبیعت وارد نکند و باید مراقب کوچک‌ترین بوته‌ها نیز باشد. حتی صخره‌هایی که از آن‌ها بالا می‌روید، خانه‌ای برای طیف وسیعی از موجودات است. پرندگان در میان صخره‌های سنگی لانه دارند. همچنین خزندگان و جوندگان کوچک نیز می‌توانند در منظره‌های صخره‌ای پناه بگیرند. بنابراین سعی کنید در برابر کشیدن هر گونه پوشش گیاهی که در هنگام کوهنوردی با آن مواجه می‌شوید، مقاومت کنید، حتی اگر خشک باشد.

کوهنورد دوستدار محیط زیست
روش‌های حفاظت از طبیعت و محیط زیست در کوهنوردی

کلام آخر

با توجه به مطالب ذکر شده در بالا کوهنورد دوستدار محیط زیست کسی است که کوهنوردی پایدار و سازگار با محیط زیست انجام می‌دهد. این‌گونه کوهنوردان از لوازم و تجهیزات زیست تخریب پذیر یا قابل استفاده مجدد به جای وسایل یکبار مصرف استفاده می‌کنند. برای تبدیل شدن به یک کوهنورد و طبیعت گرد دوستدار محیط زیست می‌توانید در دوره‌های آموزشی شرکت کنید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید
تصویر خدمات

دستشویی در طبیعت؛ معضل کوهنوردان و طبیعتگردها

دستشویی در طبیعت آن چیزی است که شاید تا در موقعیتش قرار نگیریم به آن فکر نکنیم، یا برعکس! آنقدر اضطراب این مساله را داشته باشیم و کاسه چه کنم، چه کنم در دست بگیریم که در نهایت از انجام برنامه طبیعتگردی خودمان را محروم ‌کنیم. در هر دو مورد، عدم آگاهی در این زمینه است که مسبب آن شاید اطلاع رسانی بسیار کمی باشد که در حیطه دستشویی در کمپ و طبیعت وجود دارد.

ادامه مطلب

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط