وسایل مورد نیاز در کوهنوردی پاییزی

پاییز که به پادشاه فصل‌ها معروف است؛ کمی به خودش می‌بالد و هیچوقت وضعیت درستی از آب و هوای آینده به بقیه نشان نمی‌دهد. گاهی حتی شاهد بارش برف در اواخر پاییز هستیم. با این حال، همیشه تماشای برگ‌های هزار رنگ این فصل، دل هر بیننده‌ای را گرم می‌کند. اما کوهنوردان و طبیعت‌گردها، کمی متفاوت از افراد دیگر عمل می‌کنند. آن‌ها تا در دل جنگل و کوه‌ها قدم نگذارند، صدای خش خش برگ‌ها را در زیر پوتین‌های کوهنوردیشان حس نکنند، دلشان آرام نمی‌‎گیرد؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این بلاگ به لیست تجهیزاتی که در کوهنوردی پاییزی نیاز دارید، بپردازیم تا کیفیت بیشتری را برای خودتان کسب کنید.

حتماً می‌دانید که کوهنوردی در پاییز مثل تمام فصل‌ها چالش و خطرات خاص خود را دارد؛ از همین رو پیشنهاد می‌کنیم بلاگ ” خزان هزار خطر” را با دقت مطالعه کنید. در این بلاگ تمام جوانب خطرات کوهنوردی پاییزی مورد بررسی قرار گرفته و یک راهنمای کامل برای برنامه‌هایتان خواهد بود.

چگونه از کوهنورد تابستانی، به پاییزی تبدیل شویم؟!

خیلی از کوهنوردان مبتدی و تازه کار، به پیشنهاد افراد متخصص، فعالیت خود را از فصل تابستان و روزهای معتدل شروع می‌کنند. پیشنهاد خوبی است؛ اما گاهی اوقات، ترس و احساس عدم اطمینان نسبت به خود یا تجهیزات، باعث می‌شود تنها در همان فصل به فعالیت بپردازند و همیشه با شروع پاییز، به نوعی حالشان گرفته شود که حالا باید حداقل 6 تا 7 ماه صبر کنند برای شروع دوباره کوهنوردی!

نمی‌خواهیم شعار دهیم، دست از ترس بردارید و بزنید به دل کوه! نه! حقیقت خطرات کوه، قابل انکار نیست؛ اما با کمی دقت و برنامه ریزی کوهنوردی درست و به کمک تجهیزات و پوشاک مناسب، می‌توان یکی از بهترین تجربه‌های کوهنوردی در فصل پاییز را رقم زد.

10 نکته در رابطه با پوشش کوهنوردی پاییزی!

شاید اولین و مهم‌ترین نکته در کوهنوردی پاییزی، انتخاب درست پوشاک باشد. نفوذ سرما به بدن، باعث ایجاد دردهای متعددی از جمله آسیب استخوان می‌‎شود؛ بنابراین بهترین و امن‌ترین راه، پیشگیری است تا مجبور نباشیم بعد از کوهنوردی، چند روزی را در بستر بیماری سپری کنیم! مخصوصاً گرفتگی عضلات که به درد مرده کوهنوردی معروف است و همیشه پس از پایان پیمایش به سراغ کوهنوردان می‌آید.

توجه می‌کنید یک انتخاب ساده در نوع پوشاک تا چه حد تأثیر دارد؟! پس برویم پوشاک مورد نیاز کوهنوردی در پاییز را با هم بررسی کنیم.

1. جوراب‌ کوهنوردی

همیشه در هنگام کوهنوردی پاییزی، از جوراب مخصوص استفاده کنید. این جوراب‌ها با اینکه پشمی یا حوله‌ای هستند، اما به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تنفس پذیر باشند و از تعریق و خیسی بی‌مورد پا جلوگیری کنند. با این کار احتمال بروز تاول پا نیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد. در نهایت نیز پاها به عنوان قبل دوم انسان، در طول فعالیت خشک و گرم هستند.

2. پوتین کوهنوردی

بعضی‌ها به اشتباه کفش و پوتین کوهنوردی را یکی می‌دانند. بنابراین اول اجازه دهید فرق کفش کوهنوردی با پوتین کوهنوردی را بگوییم. فکر نکنید در ظاهر تفاوتی از زمین تا آسمان دارند! اتفاقاً تنها یک تفاوت وجود دارد، آن هم ساق پوتین است. البته ساق پوتین، باعث نگهداری بیشتر مچ پا شده و از ورود گرد و خاک، حتی آب به داخل کفش تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود در کوهنوردی پاییزی، از پوتین کوهنوردی استفاده کنید. تا در آب‌وهوای بارانی و زمین‌های لیز، بیشترین امنیت را داشته باشید. سعی کنید پوتین‌هایی را انتخاب کنید که لایه بیرونی آنها ضد آب باشد و زیره‌ای با اصطکاک بالا در انتها تعبیه شده باشد.

3. گتر کوهنوردی

برای محافظت از پوتین کوهنوردی و همینطور ساق‌پاها، حتماً از گتر کوهنوردی استفاده کنید. گترها، پوششی هستند که بر روی کفش قرار می‌گیرند و تا زیر زانو معمولاً ادامه دارند. با داشتن گتر، پاچه‌های شلوار از کثیفی و خیسی در امان می‌ماند. اتفاقی که در پاییز به دلیل بارش‌های زیاد، بیشتر شاهدش هستیم. پس گتر را در کوهنوردی پاییزی از یاد نبرید.

4. پوشش زیرین یا Base Layer

پوشش بیس، شامل شلوار و بلوزی است که در زیر لایه اصلی پوشیده می‌شود. البته استفاده از آنها نیازمند شناختن نوع مکان و آب وهوای پیش رو است. اگر کوهنوردی پاییزی را در روزهای آفتابی انجام می‌دهید، نیاز به پوشیدن لایه‌ی اولیه ندارید، زیرا گرمای مضاعفی ایجاد می‌کند که نه تنها خوب نیست؛ بلکه تعریق و دهیتراته شدن را در پی دارد. اما در روزهای سردتر، آنها لایه‌ی نجات دهنده خواهند بود.

5. بلوز کوهنوردی

یادتان باشد هیچگاه از لباسی با الیاف صد در صد پنبه‌ای نه تنها به کوهنوردی پاییزی، بلکه به هیچ به کوهنوردی نروید! بلوز کوهنوردی باید خاصیت تنفس پذیری داشته باشد و خیلی سریع خشک گردد. پنبه به دلیل الیاف خاصش، برعکس این موضوع عمل می‌کند و جاذب رطوبت محسوب می‌شود. بهترین گزینه استفاده از بلوز میکروپلار مثل بلوز میکروپلار هیمالیا می‌باشد که حالت تنفسی دارد، سبک است و گرمای زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

6. شلوار کوهنوردی

در انتخاب شلوار کوهنوردی دقت کنید. شلوارهای کوهنوردی پاییزی  و بهار معمولاً از ویژگی‌های مشابه‌ای برخوردار هستند. آنها نیز مانند بلوز حالت تنفسی دارند. کشسانی شلوار و راحتی در انجام فعالیت فاکتوری است که در هر 4 فصل باید به آن توجه کنید. اگر قصد پوشیدن لایه‌ی بیس در زیر شلوار دارید، بهتر است حسابی حواستان به سایزی که انتخاب می‌کنید باشد!

7. کلاه کوهنوردی یا اسکارف

پوشش پیشانی و گوش‌ها از بادهای سرد پاییزی، مانع از بروز شایع‌ترین بیماری، یعنی سر درد بعد از کوهنوردی می‌شود. در کوهنوردی پاییزی، مواقعی که باد شدید است، سعی کنید از اسکارف یا دستمال سر استفاده کنید تا مانند یک ماسک عمل کند و بینی، سر و صورت شما را بپوشاند.

8. لباس بادگیر

بادگیرها مهم‌ترین آیتم مورد استفاده در کوهنوردی پاییزی هستند. آنها نه آنقدر گرم هستند که باعث تعریق شوند، نه آنقدر بی‌تأثیر که سرما در وجودتان رخنه کند. بادگیر یک لایه نازک است که مانع از نفوذ باد و سرما به داخل می‌شود. آنها معمولاً داخل جیب هایشان جمع می شوند تا یک کاور دارند و با جمع کردنشان اندازه یک مشت جای می‌گیرند. بنابراین گزینه‌ی بسیار عالی، برای همراه داشتن همیشگی در کوله به حساب می‌آیند.

یادتان باشد در کوهنوردی پاییزه، همیشه باید لباس اضافه همراه داشته باشید. مثلاً داشتن دستکش یا کت پر، در هنگام استراحت‌های بین مسیر به خوبی شما را گرم نگاه می‌دارد.

درضمن، نکته‌ی طلایی این است که بدانید چه زمانی نیاز به تعویض پوشاک یا اضافه کردن لباس گرم است. حواستان باشد به محض دیدن علائم هوای سرد و بارانی، سریع لباس‌هایی که لایه‌ی گورتکس دارند و ضدآب هستند، بپوشید.

9. پانچو

بیشترین زمانی که پانچو کوهنوردی کاربرد دارد، فصل پاییز است، زیرا آنها وظیفه خشک نگه داشتن کوهنورد از بارش‌های احتمالی را دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود در کوهنوردی پاییزه همیشه پانچو کوهنوردی همراهتان باشد تا در صورت لزوم بر روی لباس‌های اصلی بپوشید و از خیس شدن خود جلوگیری کنید. معمولاً پانچوها از نظر جنس به دو دسته تقسیم می‌شوند:

الف

مدل‌های یکبار مصرف که جنس نایلونی دارند، اما در عوض حجم بسیار کم و وزن سبکی دارند. بنابراین همیشه می‌توانند در گوشه و کنار کوله پشتی قرار گیرند، بدون اینکه باعث اشغال فضای زیادی شوند.

ب

پانچوهایی که از مقاومت بالایی در برابر سایش و آسیب برخوردارند؛ حتی برای کوله پشتی، جای مخصوص در آنها تعبیه شده است و کلاه نیز دارند. این پانچوها معمولاً تولیدی برندهای معتبر است. به همین دلیل طول کیفیت و دوام خوبی دارند.

10. کاپشن

چه کسی است که کاربرد کاپشن کوهنوردی را نداند؟! اما چه کسی است که به اشتباه از کاپشن‌های روزمره در کوهنوردی استفاده کند؟! یادتان باشد برای اینکه کوهنوردی ایمن و باکیفیت در پاییز داشته باشید، بهتر است از کاپشن‌هایی با لایه‌ی گورتکس استفاده کنید تا در برابر نفوذ آب مصون باشید. لایه‌ی گورتکس معمولًا باعث ایجاد حالت تنفسی نیز می‌گردد تا بخارهای ناشی از تعریق خیلی زود خشک شوند. به همین دلیل توصیه می‌گردد از کاپشن کوهنوردی حتماً استفاده کنید.

آخرین نکته در مورد پوشش، برمی‌گردد به مراقبت‌های پوستی! راه‌های پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی را بشناسید و حتما مراقب تابش آفتاب پشت ابرهای پاییزی باشید.

وسایل و تجهیزات کوهنوردی پاییزی

حقیقت این است، تجهیزات خاصی برای کوهنوردی در فصل پاییز نیاز نیست. فقط باید قبل از بستن کوله پشتی، حتماً از سالم بودن وسایلتان مطمئن شوید. چادر یا سایبان را چک کنید تا میله‌ها دچار شکست نشده باشند، جایی سوراخ نباشد. این کار را برای باتوم و تک‌تک لوازم دیگر انجام دهید. ممکن است آتش کردن در هوای بارانی و بادخیز ممکن نباشد؛ پس فندک، سرشعله و کپسول گاز کوهنوردی همراهتان باشد.

تغذیه سالم و درست در کوهنوردی پاییزی

در رابطه با تغذیه به صورت کاملاً مفصل در بلاگ اصول درست تغذیه و 10 اشتباه رایج غذایی در کوه، صحبت کردیم. پس حتماً آن را مطالعه کنید تا هیچ مشکلی از این بابت در کوهنوردی نداشته باشید.

8 نکته ایمنی که در کوهنوردی پاییز باید آن را رعایت کنید:

01

کیف کمک‌های اولیه همیشه همراهتان باشد.

02

صاعقه یا رعدوبرق یکی از خطرناک‌ترین پدیده‌های طبیعی در کوه است. حتماً در صورت بروز صاعقه به مکان سرپوشیده‌ای بروید. پایین‌ترین ارتفاع را برای پناه گرفتن در این موارد انتخاب کنید و از ایستادن در زیر درختان بلند قامت خودداری کنید. یادتان باشد اگر وسایل فلزی و مرطوب دارید، آنها را نزدیک خود نگه ندارید، زیرا آب و فلز هر دو رسانای برق هستند و خطر برق گرفتگی را افزایش می‌دهند.

03

خطر سیل در پاییز را فراموش نکنید. در زمان بارش، مسیر را از روی یال‌ها ادامه دهید و از حاشیه رودخانه و دره دوری کنید. این ضرب المثل معروف همیشه در خاطرتان باشد؛ "باران همیشه می‌آید، سیل یک دفعه!" بنابراین پیش خودتان فکر نکنید، حالا سیل کجا و اینجا کجا!! هر علائمی را جدی بگیرید و برای رهایی از مشکل بزرگ‌تر برنامه‌ریزی کنید..

04

در پاییز بهتر است برای امنیت بیشتر، شب مانی را در ارتفاعات پایین‌تر انجام دهید.

05

زیرانداز فراموش نشود! در ارتفاعات هوا سردتر است، سعی کنید بدنتان با زمین برخورد نکند.

06

.چای و نوشیدنی گرم را اصلاً از قلم نیاندازید. با اینکار دمای داخلی بدن را گرم نگه می‌دارید.

07

در زمان استراحت حتماً لباس اضافه و گرم‌تر بپوشید.

08

همیشه جوراب اضافی همراه داشته باشید؛ اگر خیلی سردتان شد، دو جوراب روی هم بپوشید.

در دنیای ما ماجراجویی کنید:

سخن آخر

اگر علاقه‌مند به کوهنوردی هستید؛ خودتان را محدود به فصل خاصی نکنید. نیازی نیست همیشه کارهای بزرگ و مهارت‌های تخصصی داشته باشید. از مکان‌های مطمئن‌تر شروع کنید. فقط با کمی دقت در نوع انتخاب پوشش و وسایل، به چه سادگی قادر به انجام کوهنوردی در فصل پاییز خواهید شد.

حالا که خیالتان از بابت کوهنوردی در پاییز راحت شد، قواعد مهم کوهنوردی در زمستان را نیز می‌توانید مطالعه و از حالا خودتان را برای فصل سرد سال آماده کنید.

مروری بر مطالب ذکر شده

خلاصه وسایل مورد نیاز کوهنوردی در پاییز؛

کوهنوردی در پاییز، می‌تواند بسیار زیبا و هیجان انگیز باشد، اگر بدانید باید چه وسایلی با خود بردارید. به همین دلیل اقدام به نوشتن این بلاگ کردیم. البته فایل چک لیست موردی آن را نیز می‌توانید دانلود کنید.

از آنجایی که پاییز آب و هوای، ثابتی ندارد، انتخاب پوشاک مناسب کمی سخت می‌شود. اما نگران نباشید، ما در کنار شما هستیم تا بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

قبل از هر چیزی جوراب مخصوص کوهنوردی تهیه کنید. داشتن جوراب تخصصی نه تنها پاها را گرم نگه می‌دارد، بلکه از تاول زدن نیز جلوگیری می‌کند.

کفش کوهنوردی مناسب فصل پاییز، می‌تواند کفش ترکینگ ساق دار باشد تا در آب و هوای بارانی پاییز به کارتان بیاید. برای اینکه هم کفش و هم شلوار از کثیفی در امان باشد، توصیه می‌کنیم حتما از گترهای ضد آب استفاده کنید.

بادگیر و کاپشن گورتکس، حتی اگر هوا آفتابی است با خود داشته باشید! پاییز است دیگر، به سرعت امکان تغییر الگوی هوایی دارد. اما وقتی این دو لباس مهم همراهتان باشد دیگر نیازی نیست نگران بارش باشید. البته به جای اینها می‌توانید از پانچو کوهنوردی نیز استفاده کنید.

همیشه سعی کنید در کوهنوردی پاییزی یا حتی زمستانی، لایه لایه لباس بپوشید. اینکار به مدیریت دمای بدنتان کمک بزرگی می‌کند. البته همیشه آب و هوا را چک کنید، اگر در منطقه نسبتا گرم به کوهنوردی پاییزی می‌روید، نیازی نیست لایه‌ی بیس را بپوشید.

در انتخاب بلوز کوهنوردی توجه داشته باشید که خاصیت خشک شوندگی سریع داشته باشد و از جنس پنبه نباشد. زیرا پنبه خاصیت جمع کردن رطوبت و آب را دارد. به همین دلیل خیلی زود، حتی در اثر تعریق، احساس خیسی می‌کنید.

برای شلوار نیز، حتما نمونه‌ی تخصصی کوهنوردی را تهیه کنید و سعی کنید خاصیت آبگریزی داشته باشد و دمپای آن مناسب قدتان باشد تا زیر کفش نیاید.

اینها پوشاک مورد نیاز کوهنوردی پاییزی به طور خلاصه بود. اما تجهیزاتی از قبیل باتوم کوهنوردی، چراغ پیشانی و… نیز احتیاج دارید.

علاوه بر آب، اگر می‌توانید فلاسک نوشیدنی گرم نیز ب خود بردارید، در صورت سردی هوا، میتواند کمک بزرگی به کنترل دمای بدنتات باشد. فرقی نمی‌کند در چه فصلی به کوهنوردی می‌روید، باید همیشه مراقب تغذیه و نوشیدن آب مکرر باشید تا بدنتان انرژی لازم برای ادامه فعالیت را داشته باشد.

نکات ایمنی که در پاییز باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد، توجه به صاعقه و رعد وبرق اسست. در این مواقع زیر درخت پناه نگیرید! سعی کنید مکان سرپوشیده پیدا کنید و به آن پناه ببرید. اگر وسایل فلزی و رسانا مثل باتوم در دت دارید، سریع آنها را جمع کنید.

بارش باران اگر زیاد شد، ممکن است سیل را به همراه داشته باشد، پس سریع خودتان را به مناطق مرتفع برسانید و از حاشیه رودخانه دوری کنید.

برای شب مانی ارتفاعات پایین‌تر، گزینه بهتری هستند. یادتان باشد استفاده از زیرانداز، مانع از نفوذ سرما و خیسی به بدن می‌شود، پس آن را فراموش نکنید.

اگر می‌خواهید سرما به بدنتان نفوذ نکند، در زمان استراحت، قبل از احساس سرما، لباس اضافی بپوشید تا ایمن بمانید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط